Termomodernizacja – sposób na energochłonny budynek

Termomodernizacja budynku to szereg prac związanych z ociepleniem budynku. Ich przeprowadzenie wymaga nie tylko doświadczenia i specjalistycznej wiedzy, ale także dostosowania prac do aktualnie panujących warunków. Efektem termomodernizacji jest energooszczędny budynek, którego utrzymanie staje się odtąd tańsze i bardziej opłacalne. Ściany zewnętrzne otrzymują dodatkową ochronę przed szkodliwymi skutkami zmiennych warunków atmosferycznych, a także zyskują walor estetyczny, dzięki wykończeniu elewacji tynkiem. Pomimo sporego kosztu tej inwestycji, zyski z niej są znacznie większe i bardziej odczuwalne. Co musisz wiedzieć o termomodernizacji, zanim do niej przystąpisz?

Dlaczego warto ocieplić budynek?

Za potrzebą ocieplenia budynku przemawiają argumenty związane z oszczędzaniem na energii grzewczej. Mniejsza energooszczędność budynku wiąże się bezpośrednio z większym zużyciem prądu i, co za tym idzie, mniejszą wydajnością. Wzrost cen za energię w tym kontekście może mieć katastrofalne skutki dla budżetu domowego. Przez nieocieplone ściany budynku może uciekać nawet do 30% ciepła, a każda strata ciepła rekompensowana jest przez zwiększenie zużycia energii. Intensywne ogrzewanie nieocieplonego budynku nie powoduje, że staje się on cieplejszy, ściany zewnętrzne bez odpowiedniej ochrony w postaci warstwy izolacyjnej są najczęstszym obszarem uciekającego ciepłego powietrza.

Odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych, fundamentów i poddasza to gwarancja ciepłego budynku. W pomieszczeniach panują wówczas optymalne temperatury bez względu na porę roku, a jednocześnie zapewnione jest bardzo sprawne odprowadzenie pary wodnej gromadzącej się w nich. Oczywiście, aby termomodernizacja przynosiła oczekiwane rezultaty, należy zastosować najlepszej jakości materiały o najwyższych parametrach izolacyjnych i najlepszej paroprzepuszczalności.

Nie tylko szczelność ocieplenia

Na energooszczędność składa się kilka czynników, choć oczywiście absolutną podstawą jest jego termomodernizacja budynku. Zanim przejdziemy do etapu prac, powinniśmy zlecić profesjonalną usługę przygotowania audytu energetycznego budynku, w którym bardzo dokładnie analizuje się jego stan techniczny, a także kwestie położenia budynku na danym terenie (czy teren jest podmokły). Równie ważna jest kwestia energooszczędności stolarki okiennej i drzwi wejściowych. To, czy są odpowiednio szczelne i w jakim stopniu ułatwiają ciepłu ucieczkę, ma bezpośredni związek z wydajnością budynku. Profesjonalnie wykonana termoizolacja z zastosowaniem najwyższej jakości materiałów nie rozwiąże problemu uciekającego ciepła, jeśli okna lub drzwi wejściowe będą nieszczelne lub nie będą zapewniały właściwej cyrkulacji powietrza. Czasem może wystarczyć tylko wymiana zniszczonej uszczelki, ale zdarza się że konieczna jest wymiana całego okna.

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy ocieplaniu

Planując prace termoizolacyjne, powinniśmy przede wszystkim, aby powierzyć ich wykonanie wyspecjalizowanej ekipie montażowej, która nie tylko ułoży ocieplenie, ale dostosuje materiał do konstrukcji i rodzaju ścian budynku, a także weźmie pod uwagę takie czynniki, jak teren na którym stoi budynek – im bardziej podmokły, tym większe wymagania co do izolacyjności materiału i jego odporności na wilgoć. Najdrobniejsze błędy w czasie wykonywania ocieplenia, mogą być katastrofalne w skutkach, a ich naprawa może być niemożliwa bez konieczności rozbiórki ocieplenia. Bardzo ważna sprawa to aktualne panujące warunki atmosferyczne. Prace termoizolacyjne powinno się przeprowadzać wiosną lub jesienią, kiedy panują optymalne warunki pogodowe – nie ma mrozów, ani upałów, a ocieplaną powierzchnię należy zabezpieczyć za pomocą specjalnej siatki od opadów i silnego wiatru, które mogą nieodwracalne uszkodzić warstwę izolacji.