Uczucie gorąca i czerwona twarz – co może oznaczać?

uczucie gorąca i czerwona twarz; wypieki na twarzy uczucie gorąca; pieczenie na twarzy i gorąco co to jest; uczucie gorąca na twarzy i uszach; nagłe zaczerwienienie twarzy; wypieki na twarzy przyczyny; czerwone policzki u dorosłego; wypieki na twarzy choroba

Nagłe uczucie gorąca na twarzy pojawić się może u osób w każdym wieku, jednak zazwyczaj dotyczy starszych kobiet i mężczyzn. Faktem jest, że nie należy tego bagatelizować i warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Czerwone policzki u dorosłego mogą, ale nie muszą wskazywać na różnorodne choroby. Jeśli nie wykonamy dokładnych badań, trudno jest określić dokładaną przyczynę problemu. Wypieki na twarzy sprawiają, że czujemy się niekomfortowo i nieswojo, dlatego warto im się bliżej przyjrzeć. Z czym zazwyczaj wiąże się uczucie gorąca i czerwona twarz? Co może oznaczać taki stan rzeczy? O czym powinniśmy wiedzieć?

Pieczenie na twarzy i gorąco – co to jest?

Pieczenie na twarzy i gorąco – co to jest? Z pewnością każdy, kto chociaż raz w życiu tego doświadczył, zastanawia się nad odpowiedzią na to pytanie. Uderzenia gorąca są inaczej nazywane wybuchami gorąca. Opisywane bywają jako silne odczuwanie ciepła, które bardzo szybko rozprzestrzenia się na twarzy. Niekiedy wybuchy idą w parze z zimnymi potami i wypiekami na twarzy. Może także dojść do dreszczy i kołatania serca. Jeśli w nocy występują takie objawy, mamy do czynienia z nocnymi potami. Co ciekawe, wypieki na twarzy i uczucie gorąca trwają najczęściej kilka minut. Dotyczą zazwyczaj kobiet, jednak pojawiać się mogą też u mężczyzn. W przypadku kobiet, nawet 80% z nich boryka się z napadami ciepła. Jakie są przyczyny takiego problemu?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w portalu lepiejtowiedziec.pl

Wypieki na twarzy – przyczyny

Jeśli chodzi o wypieki na twarzy przyczyny mogą być różnorodne. Odnoszą się do menopauzy lub mają inne przyczyny, związane głównie ze spadkiem poziomy estrogenów. Nagłe uczucie ciepła nie jest szkodliwe, jednak wywołuje duży dyskomfort. I niektórych osób pojawia się bardzo rzadko i bywa dokuczliwe. U innych z  kolei ma duże natężenie i zdarza się nawet kilka razy w ciągu dnia. To sprawia, że nagłe zaczerwienienie twarzy zaburza normalne funkcjonowanie.

Pamiętajmy o tym, że uderzenia gorąca są związane z nieprawidłową reakcją naszego organizmu. W tej sytuacji układ termoregulacji nieodpowiednio odczytuje sygnały o wysokiej ciepłocie ciała. Zainicjowane zostają odpowiednie działania, które prowadzą do rozszerzania naczyń krwionośnych i pojawianie się potu. Jakie są najczęstsze przyczyny wypieków na twarzy? Mogą one dotyczyć:

  • Menopauzy – uczucie gorąca i czerwona twarz mogą się pojawiać nawet na 2-3 lata przez menopauzą. Utrzymują się około dwóch lat i stanowią duży problem dla kobiet.
  • Chorób tarczycy – wypieki mogą także sygnalizować chorobę tarczycy.
  • Spadku testosteronu u mężczyzn – ten problem odnosi się zazwyczaj do przyjmowania lekarstw, które obniżają poziom męskich hormonów płciowych we krwi.
  • Gruźlicy, migreny, niektórych nowotworów.
  • Zaburzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane lub choroba Parkinsowa.
  • Przyjmowania niektórych lekarstw, np. wamkomycyny, nitrogliceryny, nifedypiny.
  • Klasterowych bólów głowy itp.

Jeżeli żyjemy w ciągłym stresie, także może nas dotknąć uczucie gorąca na twarzy i uszach. Co ciekawe, ten kłopot częściej występuje o osób z nadwagą o otyłością. Napady ciepła są wywoływane przez alkohol, ostre przyprawy i produkty bogate w kofeinę. Zdarzają się także podczas gorączki, co raczej nikogo nie dziwi. Kobiety, które często doświadczają napadów gorąca, muszą liczyć się z wyższym ryzykiem rozwoju chorób serca w przyszłości. Istnieje także większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia.

Czerwone policzki u dorosłego

Czerwone policzki u dorosłego mogą wiązać się z cerą naczyniową. Zaczerwienienie skóry jest na początku przejściowym objawem. Z biegiem czasu może się jednak utrwalać i wpływać na rozszerzone naczynka. Dlaczego obserwujemy takie zmiany? Nieestetyczne, czerwone nitki na twarzy powstają wskutek zewnętrznych czynników, takich jak nagłe wahania temperatury, mocne promieniowanie ultrafioletowe, korzystanie z solarium i sauny, kontakt z twardą wodą, dieta bogata w alkohol i kawę, wysiłek fizyczny, gorączka, czy niektóre substancje znajdujące się w kosmetykach.

Uczucie gorąca i czerwona twarz – jak sobie poradzić?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby skutecznie poradzić sobie z napadami gorąca. Uczucie gorąca i czerwona twarz mogą odbierać nam pewność siebie i radość z życia. Specjaliści zalecają regularną aktywność i utrzymywanie niższej temperatury ciała. Co jeszcze może nam pomóc? Bardzo często stosowana jest terapia hormonalna. Polega ona na przyjmowaniu estrogenów, które zwalczają uderzenia ciepła. Decyzja o podjęciu leczenia nie zawsze jest łatwa, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nie zapominajmy także o domowych sposobach na wypieki na twarzy.

Kobiety powinny przyjmować:

  • Estrogeny roślinne
  • Witaminę E
  • Produkty ziołowe.

Takie substancje znajdują się przykładowo w soi. W zwalczaniu objawów przekwitania pomocna jest także roślina o nazwie pluskwica groniasta. Badania wskazują, że taka roślina może dawać ulgę przy częstych uderzeniach gorąca. Oczywiście wskazana suplementacja witaminą E także jest korzystna, co zostało zauważone przez wiele kobiet.

Co jeszcze może pomóc?

Wypieki na twarzy i uczucie gorąca to z pewnością nic przyjemnego. Jeśli walczymy z przyspieszonym oddechem i kołataniem serca, warto postawić na ćwiczenia oddechowe. Wykonujmy powolne oddechy, używając do tego celu mięśni brzucha. Są one przydatne każdego ranka i wieczora, jak też podczas uderzeń ciepła. Przez piętnaście minut warto ćwiczyć swój oddech, dzięki czemu łatwiej poradzimy sobie z nagłymi napadami. Okazuje się, że ćwiczenia oddechowe połączyć można z codzienną gimnastyką ciała. Wybierzmy to, co lubimy najbardziej – spacery z rodziną, jazda na rowerze, pływanie, aerobik itp.

Jak widzimy, uderzenia gorąca wbrew pozorom nie muszą wskazywać na poważne schorzenia organizmu. Zazwyczaj dotykają kobiety przechodzące menopauzę, gdyż w tym czasie w organizmie dochodzi do wielu zmian. Jeśli mamy wątpliwości co do objawów tego typu, nie bez znaczenia jest wizyta u specjalista. Przeprowadzić można kompleksowe badania, które z kolei pozwolą wdrożyć najskuteczniejsze metody walki z problemem.