Drewniany taras w przydomowym ogrodzie – jak i czym zabezpieczyć naturalny materiał?

Drewniany taras to nie tylko piękny element dekoracyjny przydomowego ogrodu, ale także miejsce, gdzie spędzamy wiele wolnych chwil. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć materiał, z którego go wykonano, przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz zwykłym zużyciem, związanym z codziennym użytkowaniem. W tym artykule podpowiemy, jak zabezpieczyć drewno, aby doskonale wyglądało i świetnie służyło nam przez wiele lat.

Jaki produkt wykorzystać do zabezpieczenia powierzchni drewnianego tarasu?

Na rynku znaleźć można szereg produktów ochronnych do drewna. Warto poświęcić chwilę na poszukiwania, by wybrać rozwiązanie, które łączy łatwą aplikację powłoki i jej wysoką estetykę ze skutecznym zabezpieczeniem naturalnego materiału. Wielu specjalistów zaleca w takim przypadku stosować dobrej jakości impregnat do drewna. Preparat ten po aplikacji wnika głęboko w strukturę drewna, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną. Impregnaty mogą być stosowane zarówno do elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych – do malowania tarasu trzeba postawić na produkty wyróżniające się odpornością na czynniki atmosferyczne.

Jakie zalety ma dobrej jakości impregnat do drewna?

Jedną z głównych zalet impregnatów do drewna powinna być skuteczna ochrona naturalnego materiału. Dobrej jakości produkt świetnie zabezpieczy drewno przed szkodliwym działaniem wspomnianych już czynników atmosferycznych – deszczem, mrozem czy promieniowaniem UV. Powstała dzięki niemu szczelna powłoka uchroni także materiał przed szkodliwym wpływem mikroorganizmów, pleśnią i grzybami.

Inną zaletą dobrych impregnatów do drewna jest wysoka estetyka powstałej powłoki. Na rynku można znaleźć produkty z woskiem, które zapewniają piękne wykończenie. Mogą podkreślać naturalny charakter materiału lub zamaskować drobne niedoskonałości. Zapobiegają również powstawaniu plam i odbarwień.

Warto wspomnieć, że dobry impregnat do drewna to także łatwość w aplikacji. Można nałożyć go na naturalny materiał samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy specjalisty. Wystarczy przestrzegać zaleceń producenta i stosować się do instrukcji na opakowaniu.

W jaki sposób aplikować impregnat do drewna?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na warunki pracy – drewniany taras najlepiej impregnować przy temperaturze otoczenia powyżej +5°C i wilgotności powietrza poniżej 80%. Krytą powierzchnię należy dokładnie oczyścić z kurzu i brudu, odtłuścić, a następnie osuszyć. Jeśli naturalny materiał ma ubytki, warto je wypełnić wstawkami z drewna lub masą szpachlową (w zależności od wielkości ubytku). Ważne będzie także dokładne zmatowienie wcześniej bejcowanych elementów lub połyskliwych powłok drewna. Po takim przygotowaniu tarasu można rozpocząć impregnację. Zwykle zaleca się nałożenie przynajmniej dwóch warstw produktu ochronnego w odpowiednich odstępach czasu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]