Po ilu dniach od farbowania można myć włosy, by kolor pozostał intensywny?

po ilu dniach od farbowania można myć włosy; czy po farbowaniu myć włosy szamponem; farbowane włosy; jak dbać o włosy farbowane

Włosy farbowane zachwycają intensywnym kolorem zaraz po zabiegu koloryzacji. Jednak z biegiem czasu uzyskany odcień zmienia się i blaknie. Czy zamknięcie wymarzonego koloru we włosach na dłużej jest możliwe? Jak najbardziej! Istotne znaczenie mają już pierwsze chwile po zabiegu farbowania. Wiele osób zadaje sobie pytanie: po ilu dniach od farbowania można umyć włosy, aby nie zepsuć efektu koloryzacji? Okazuje się, że odpowiedź na nie wcale nie jest taka oczywista! Warto sięgnąć do podstaw profesjonalnej wiedzy o strukturze włosów, aby podjąć odpowiednią decyzję.

Po jakim czasie od farbowania można umyć włosy – dwie strategie

Kwestia mycia włosów tuż po farbowaniu wzbudza liczne kontrowersje. Na to newralgiczne pytanie padają różne odpowiedzi, a każda z ich ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. A zatem jakie są główne strategie mycia włosów po koloryzacji?

Farbowane włosy należy umyć od razu po zabiegu

Tak właśnie postępują profesjonaliści w salonach fryzjerskich. Proces koloryzacji kończy się dwukrotnym myciem włosów oraz nałożeniem odżywki. Doświadczony fryzjer potrafi tak dobrać czas zabiegu, aby pigment wniknął w strukturę włosa, dając pożądany odcień nawet po umyciu włosów. Warto też pamiętać o tym, że włosy przed zabiegiem koloryzacji nie powinny być myte przez co najmniej dobę. To dlatego po farbowaniu skóra głowy domaga się odświeżenia.

Nie wolno myć włosów po farbowaniu przez co najmniej 24h

Wiele zwolenniczek tej strategii to osoby farbujące włosy w domu. Zgodnie z ich doświadczeniem woda i szampon wypłukują największe ilości pigmentu zaraz po farbowaniu. To dlatego postępowanie z farbowanymi włosami tuż po zabiegi ma polegać na dokładnym spłukaniu farby i nałożeniu odżywki. Na mycie głowy można pozwolić sobie dopiero po 24-48h.

Od czego tak naprawdę zależy trwałość koloru?

Aby wybrać odpowiedni sposób postępowania z włosami, trzeba odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie: od czego zależy trwałość koloru? Istnieje cały szereg czynników, które powodują, że pigment zostaje we włosach, albo się z nich wypłukuje. Warto je sobie przypomnieć:

  • rodzaj użytych preparatów – profesjonalne farby działają inaczej niż drogeryjne,
  • porowatość włosów, czyli stopień domknięcia łuski włosa,
  • kosmetyki używane do pielęgnacji farbowanych włosów,
  • częstotliwość mycia włosów,
  • stosowanie bądź unikanie stylizacji wysoką temperaturą.
Przeczytaj także:  Co warto wiedzieć o szamponie do włosów kręconych?

Dopiero biorąc pod uwagę ogół czynników wpływających na kolor włosów, jesteśmy w stanie opracować najlepszą dla siebie strategię.

Jak postępuje fryzjer po zabiegu koloryzacji?

Wróćmy jeszcze do pierwszych chwil po zabiegu koloryzacji. Włosy i skóra głowy rzeczywiście wymagają dokładnego spłukania, usunięcia farby i wszelkich innych zanieczyszczeń. Profesjonalni fryzjerzy dokładnie myją włosy bezpośrednio po zabiegu koloryzacji, jednak – co bardzo ważne! – używają w tym celu ściśle określonego szamponu. Szampon zakwaszający ma za zadanie domknąć łuskę włosa zaraz po zabiegu, aby pigment pozostał w jego wnętrzu. Efekt ten wzmacnia nałożenie odżywki zakwaszającej. Kosmetyki o niskim pH sprawiają, że farbowane włosy tuż po zabiegu są lśniące i gładkie, a ich kolor pozostaje intensywny!

Farbowanie włosów w domu – zrób to prawidłowo!

Osoby farbujące włosy w domu muszą zadać sobie pytanie: czy po farbowaniu myć włosy szamponem stosowanym na co dzień? Być może to jest właśnie błąd, który powoduje wypłukiwanie się pigmentu podczas pierwszego mycia po koloryzacji? Nasze kosmetyki do pielęgnacji włosów są często przypadkowe, kupione pod wpływem reklam lub z polecania koleżanek. Okazuje się natomiast, że włosy farbowane wymagają bardzo specjalistycznej pielęgnacji i to już w pierwszych chwilach po zabiegu.

Jak dbać o włosy farbowane, aby ich kolor pozostał piękny na dłużej?

Nawyk stosowania kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych powinien wpisać się na stałe w rutynę pielęgnacyjną po koloryzacji. Większość tego typu kosmetyków ma działanie lekko zakwaszające, jednak o takim stopniu pH, by nie zaszkodzić włosom. Należy pamiętać, że podczas koloryzacji łuska włosa została gwałtownie otwarta, aby mógł do niej wniknąć zawarty w farbie pigment. Właśnie dlatego pielęgnacja włosów farbowanych powinna opierać się na odbudowie ich gładkiej i zwartej struktury. Kosmetyki do włosów farbowanych zwierają też cały zestaw kompleksów, chroniących kolor przed matowieniem i blaknięciem. W celu doboru odpowiednich kosmetyków warto zasięgnąć rady fryzjera, kosmetyczki lub trychologa.

Przeczytaj także:  Jak rozjaśnić włosy farbowane naturalnymi metodami?

Najważniejsze zasady pielęgnacji włosów farbowanych

Profesjonalne kosmetyki i ich regularne stosowanie to jednak tylko połowa sukcesu. Równie ważne są codzienne nawyki, które mają ogromny wpływ na kondycję włosów i ich piękny wygląd. Włosy po koloryzacji są szczególnie delikatne i podatne na zniszczenia, dlatego będą wdzięczne za przestrzeganie kilku prostych zasad:

  • włosy warto myć lekko ciepłą wodą, natomiast płukać chłodną,
  • nie należy przesadzać z ilością używanych kosmetyków, ich nadmiar niszczy i obciąża włosy,
  • delikatnie zakwaszającą płukankę można przygotować również domowym sposobem – wystarczy łyżka octu jabłkowego na litr wody do ostatniego płukania,
  • w miarę możliwości należy ograniczyć suszenie i stylizację gorącym strumieniem powietrza.

Włosy farbowane będą dłużej trzymały kolor, jeśli ograniczymy częstotliwość ich mycia do 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście ta strategia sprawdzi się jedynie u osób, które nie mają problemu z nadmiernym przetłuszczaniem.

Drogeryjne farby kuszą nas pięknym kolorem i blaskiem włosów, które osiągniemy po ich użyciu. Jest to możliwe! Jednak farbowanie to tylko początek walki o piękny i trwały odcień, który nie spłynie wraz wodą. Wiedza o tym jak dbać o włosy farbowane powinna prowadzić do dobrych nawyków, które możemy wdrożyć już na etapie pierwszego mycia.