Łóżeczka i łóżka dla najmłodszych dzieci. Czym kierować się przy zakupie?

Wybór odpowiedniego łóżeczka dla malucha może być niemałym wyzwaniem. To miejsce, w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zdrowy i pozbawiony koszmarów sen to gwarancja udanego początku dnia, a także prawidłowego rozwoju naszej pociechy. Wielkość łóżka, wysokiej jakości materac oraz estetyczny design mają ogromne znaczenie. Czym kierować się przy wyborze miejsca do spania naszego dziecka?

Jakie powinno być łóżko dziecięce?

Łóżeczko to prawdopodobnie jeden z pierwszych mebli, który kupujemy z myślą o przychodzącym na świat niemowlaku. Nic dziwnego, w końcu przez pierwsze miesiące to właśnie w nim dziecko spędza najwięcej czasu. Odpowiedni wybór takiego łóżka wcale nie należy do najłatwiejszych. By zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo i komfort maluchowi, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, gdy dokonujemy zakupu.

Odpowiedni wymiar modelu

Pierwszym i najważniejszym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest rozmiar łóżka. Modele startują nawet od 100×60 cm lub 140×70 cm. To wymiary doskonałe dla maluszków. Czy warto je kupować? Nie do końca. Dzieci szybko rosną, więc takie łóżko może wystarczyć na krótki czas. Warto od razu kupić większe, np. łóżko dziecięce 190×80, które z pewnością będzie wykorzystywane przez najbliższe lata. Ciekawą opcją są również łóżeczka z regulowaną wysokością, dzięki nim jeszcze skuteczniej zapewnimy bezpieczeństwo dziecka.

Solidne zabezpieczenie

Bezpieczeństwo dziecka jest bez dwóch zdań –  najważniejsze. Jak je zapewnić? Solidną ochroną są zamontowane w łóżeczku specjalne barierki, które minimalizują ryzyko upadku lub ześlizgnięcia się dziecka na twardą podłogę. Producenci proponują łóżeczka z barierkami z dwóch stron lub z zabezpieczeniem po jednej stronie. W tym przypadku mebel nadaje się do postawienia pod ścianą, która dodatkowo będzie chroniła dziecko. Do wyboru mamy również barierki gotowe do samodzielnego demontażu. Jest to wygodne wyjście w przypadku zakupienia większego łóżka. Z czasem, gdy dziecko podrośnie, swobodnie będzie można usunąć barierki i pozostawić sam materac, bez dodatkowej ochrony. Uwaga! Jeśli kupujesz barierki drewniane, sprawdź dokładnie ich wykonanie! Powinny być pozbawione drzazg i mieć zaokrąglony kształt.

Wysokiej jakości materiały

Kupujesz drewniane łóżeczko dziecięce tapicerowane? Koniecznie obejrzyj je dokładnie przed kupnem. Nawet jedna drzazga i nierówność mogą poranić twoje dziecko. Gładkie wykończenie jest tu obowiązkowe. Tapicerka i materiał, z których składa się łóżeczko, są równie ważne. Dobrze by posiadały właściwości antyalergiczne, były delikatne i łatwe w czyszczeniu.

Zaokrąglone elementy

Łóżeczko o ostrych kantach i stalowych elementach może stanowić dla dziecka zagrożenie. Podczas wiercenia się w śnie lub dziennej zabawy niezwykle łatwo o uszkodzenie delikatnego i jeszcze niesamodzielnego ciała. Konstrukcja, barierki oraz skrzynia łóżeczka powinny być zaokrąglone!

Łóżko dziecięce podwójne, piętrowe czy z szufladą?

Na rynku aktualnie widać wiele zróżnicowanych propozycji łóżek dla starszych dzieci. Odpowiednio dopasowując model do wieku pociechy, możemy wybrać idealny mebel. Taki, który doskonale wkomponuje się w mniejszą przestrzeń pomieszczenia, podkreśli jego styl, a przy tym będzie niezwykle praktyczny. Uwadze polecają się łóżka dziecięce podwójne, które nieco zastępują ich standardowe piętrowe wersje, a także funkcjonalne łóżka z szufladą. Są świetnym pojemnikiem na pościel, ale również na zabawki, gry czy ubrania dziecka.

Łóżko dziecięce domek – propozycja dla nieco starszych dzieci

Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszy się tzw. łóżko dziecięce domek. To mebel, który wspaniale wypełnia przestrzeń pokoju. Jest estetyczny i od razu przykuwa wzrok. Poza oczywistą sypialnianą funkcją może służyć także jako miejsce do kreatywnej zabawy. W sklepach możemy trafić na wiele łóżek w niestandardowych kształtach: od samochodu, przez zamek księżniczki, aż po samoloty i domki właśnie!

Kupując łóżko dziecięce tapicerowane, zwróć uwagę na jego praktyczność i wytrzymałość. To mebel, który ma służyć wiele lat twojemu dziecku i zapewniać mu komfort i bezpieczeństwo!