Pomysły na zadaszenie tarasu i praktyczne właściwości pergoli.

Zadaszenie tarasu pełni bardzo ważną funkcję, chroni przed zbytnim nasłonecznieniem. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym więcej promieni słonecznych dociera do tarasu i tym mniejszy komfort przebywania na nim. Profesjonalnie wykonane zadaszenie może ograniczyć dostęp światła słonecznego, a tym samym, zapewnić bardzo przyjemny cień. Jednym z pomysłów na takie ograniczenie światła na tarasie jest pergola, która nie tylko spełnia funkcję praktyczną, ale też jest niebanalnym elementem wystroju, a naszpikowanie jej technicznymi udogodnieniami daje możliwość dostosowania jej funkcjonalności do potrzeb użytkownika.

Pergola drewniana – podstawowa funkcja ochrony przed słońcem

Pergole drewniane cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwą dostępność i naturalny wygląd. Może stać się klimatycznym dodatkiem do tarasu i ogrodu, a jednocześnie spełnia podstawową funkcję ochrony przed słońcem. Stabilna konstrukcja zapewnia wytrzymałość, a przy odpowiedniej pielęgnacji – również długą żywotność. Pięknie ozdabia taras i cały ogród, a w słoneczne dni zapewnia przyjemny cień. To zdecydowanie ponadczasowy i uniwersalny element wystroju. Możemy się zdecydować na model na podwójnych lub pojedynczych słupkach, a także na prostą lub łukową część górną będącą wykończeniem zadaszenia. Niezależnie od modelu, drewniana pergola świetnie komponuje się zarówno w minimalistycznym ogrodzie, jak i w ogrodach z większym przepychem, z dużą ilością fantazyjnych nasadzeń.

Zanim zdecydujesz się na pergolę drewnianą, sprawdź z jakiego drewna została wykonana, a także zapytaj czy drewno to zostało zaimpregnowane. Właściwa impregnacja sprawia, że drewno staje się odporne na pleśń i grzyby, a także na niszczycielskie działanie szkodników oraz na uszkodzenia i szkodliwe warunki atmosferyczne. Najlepiej wybierać pergole impregnowane metodą ciśnieniową, która daje pewność dokładnej aplikacji. Oczywiście, możesz również zaimpregnować drewno samodzielnie, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania i trochę wiedzy. Samodzielnie możesz również co jakiś czas konserwować drewno za pomocą specjalnego impregnatu do drewna. Na rynku dostępne są impregnaty bezbarwne lub w konkretnym kolorze.

Pergola aluminiowa – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Pergole aluminiowe są coraz bardziej popularne nie tylko wśród właścicieli obiektów gastronomicznych czy hotelowych, ale również wśród użytkowników indywidualnych, pragnących stworzyć przyjemny mikroklimat w swoim przydomowym ogrodzie Pergola może być zarówno dodatkowym pomieszczeniem, którego ściana lub ściany przylegają do ścian budynku mieszkalnego (jako zabudowa tarasu) lub całkowicie niezależnym wolnostojącym pomieszczeniem w ogrodzie, którego konstrukcją jest niezależna od szkieletu budynku.

Pergole są bardzo zaawansowaną technologią, naszpikowaną technicznymi nowinkami. Mogą być idealną strefą relaksu, pomieszczeniem gościnnym lub miejscem do pracy. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i wysokiej estetyce wykonania i wykończenia, można je wkomponować w niemal każdą konstrukcję budynku lub zdecydować się na zupełnie integralny obiekt w ogrodzie.

Konstrukcja pergoli to bardzo skomplikowany, czasem samowystarczalny, system. W zależności od potrzeb i oczekiwań, każdy użytkownik może wybrać odpowiadający mu rodzaj dachu i bocznych osłon zaciemniających. Mogą one zostać zaprojektowane pod preferencje klienta i wyposażone w wwybrane przez niego udogodnienia. Pergole na wymiar są znakomitym rozwiązaniem dla osób najbardziej wymagających, poszukujących nietuzinkowych pomysłów. Są one wyposażone w system rynien zewnętrznych, które mają za zadanie odprowadzanie deszczówki, dzięki czemu woda nie zbiera się na powierzchni zadaszenia. Profile pergoli są wykonane z bardzo wytrzymałego aluminium, które wykazuje dużą odporność na rdzę i uszkodzenia, a do tego jest łatwy w konserwacji i wykazuje dużą wytrzymałość na skrajne warunki atmosferyczne.

Inne sposoby na ograniczenie światła słonecznego na tarasie

Istnieją też inne mniej lub bardziej skuteczne rozwiązanie, mające na celu ograniczyć ilość światła słonecznego na tarasie. Najbardziej popularnym z nich jest parasol ogrodowy. To szybki sposób na ograniczenie nasłonecznienia na balkonach i tarasach, ale niekoniecznie skuteczny. Parasol blokuje dostęp światła wyłącznie od góry, co nie daje pewnej i skutecznej ochrony przed nasłonecznieniem. Pewnym rozwiązaniem jest wybór parasola regulowanego, który można ustawić w dowolnej pozycji względem źródła światła. Daje to możliwość regulacji kąta padania promieni słonecznych, jednak wymaga ciągłej zmiany ustawienia parasola ze względu na przemieszczanie się źródła światła w ciągu dnia. Innym pomysłem są tak zwane żagle, czyli materiał tekstylny w kształcie trójkąta, który zawiesza się na hakach na ścianie budynku i balustradzie. Z założenia, mają one blokować dostęp promieni słonecznych wybranego miejsca na tarasie. Nie dają one jednak pełnej ochrony przed słońcem, a poza tym nie są zbyt odporne na silny wiatr i nie zapewniają pełnej ochrony przed opadami atmosferycznymi.