Przyczyną bólu kolana u dziecka może być drobny uraz, ale może to być również symptom poważnej choroby. Dlatego nie wolno go lekceważyć – zwłaszcza, jeśli się powtarza lub towarzyszą mu inne objawy. Rodzicie nie powinni jednak od razu snuć najgorszych scenariuszy, w bardzo wielu przypadkach przyczyną będą bowiem niegroźne dolegliwości, a nawet naturalne procesy zachodzące w organizmie dziecka. Warto jednak skonsultować je z lekarzem.
Bóle kolan u dziecka spowodowane urazami
Jeżeli nasze dziecko skarży się na ból kolana, warto przede wszystkim zadać pytanie o to, czy nie doznało jakiegoś urazu, nawet niewielkiego. Małe dzieci potrafią być bardzo ruchliwe, nietrudno o upadek, zderzenie czy postawienie nogi w niewłaściwy sposób. Często nasz maluch, w ferworze zabawy może nawet nie może nawet nie poczuć, że coś się wydarzyło. Dlatego kiedy zacznie nam sygnalizować ból w okolicach kolana – warto przede wszystkim zapytać, czy gdzieś się nie przewrócił, nie stłukł itp. Pytanie to z pewnością zada też lekarz.
W przypadku starszych dzieci, zwłaszcza tych uprawiających jakiś sport, również łatwo o kontuzje. W przypadku tych bardziej ewidentnych, dziejących się nagle (stłuczenia, skręcenia itp.) stosunkowo łatwo jest powiązać ból z konkretnym zdarzeniem. Rodzice powinni jednak pamiętać, że w wyniku dużego obciążenia wysiłkiem fizycznym wykonywanego w okresie intensywnego wzrostu – może również dojść do urazu w obrębie stawu kolanowego. Zwłaszcza jeśli aktywność jest źle dobrana, mocno obciążająca kolana czy wykonywana w nieprawidłowy sposób.
Bóle kolan u dziecka bez urazu
Aktywność ruchowa może być przyczyną urazu, ale może również spowodować tzw. bóle przeciążeniowe nóg. Zdarza się, że są właśnie w okolicy kolan. Pojawiają się najczęściej wieczorem i w nocy, po zwiększonej aktywności ruchowej. Nie towarzyszą im żadne inne objawy – ani miejscowe (typu zaczerwienie czy opuchlizna), ani ogólne (np. podwyższona temperatura). Powinny ustąpić po krótkim odpoczynku.
Inny rodzaj bólów nóg, który również może niepokoić rodziców to tzw. bóle wzrostowe. Są one związane z szybkim wzrostem struktury kostnej, za którym nie nadąża okostna. Bóle te dają o sobie znać zwłaszcza w nocy. Prawdopodobnie dlatego, że hormon wzrostu (HGH) jest wydzielany przez przysadkę mózgową głównie w nocy.
Lekarze przestrzegają przed ich samodzielnym diagnozowaniem bólów wzrostowych u dziecka. Należy udać się z nimi do lekarza, by wykluczył inne przyczyny tych dolegliwości.
Schorzenia, których objawem może być ból kolana
Liczba schorzeń, których objawem może być ból kolana u dziecka jest długa. Do najczęściej występujących należą:
- uszkodzenia rzepki, sygnałem ich sygnałem może być odczuwanie bólu przy wchodzeniu po schodach oraz podczas aktywności fizycznej;
- zespół nadmiernej ruchomości w stawach;
- wady postawy;
- choroba Osgooda i Schlattera;
- wolne ciało w stawie;
- zespół nadmiernej ruchomości w stawach;
- wylew krwi do stawu kolanowego;
- septyczne zapalenie stawów i/lub kości;
- reaktywne zapalenie stawów;
- choroby reumatyczne (w tym młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – MIZS);
- łagodne i złośliwe guzy kości.
Każde z tych schorzeń wymaga precyzyjnej diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Część z nich to poważne schorzenia. Przed wizytą u lekarza warto jednak pamiętać, że nie stawiać diagnozy samodzielnie. Takie postępowanie może spowodować niepotrzebne nerwy i stres – i u nas samych, i u dziecka.