W idealnej sytuacji cykl menstruacyjny jest regularny, a miesiączki niezbyt długie i bezbolesne. Jednak w realnym życiu zdarzają się liczne odstępstwa od normy. Jednym z nich są plamienia poprzedzające miesiączkę. Zawsze warto poznać ich przyczynę, aby wykluczyć podłoże chorobowe. Jakie są najczęstsze źródła nadprogramowych krwawień?
Fizjologiczne przyczyny plamienia przed okresem
Co oznacza plamienie przed okresem?
Wiele źródeł tego zjawiska tkwi w naturalnych procesach zachodzących w kobiecym organizmie. Przed miesiączką narządy płciowe ulegają przekrwieniu, co może powodować drobne uszkodzenia znajdujących się w nich naczyń krwionośnych i w efekcie plamienie. Ślady krwi przed miesiączką mogą zaobserwować także panie w okresie premenopauzy i menopauzy. Warto też pamiętać, że również okresie okołoowulacyjnym możliwy jest różowo zabarwiony śluz lub nitki krwi. Śluz z krwią przed spodziewaną miesiączką pojawia się niekiedy u kobiet w ciąży.
Ślady krwi przed miesiączką? Warto sprawdzić działanie hormonów
U coraz większej liczby kobiet można zaobserwować niewydolność ciałka żółtego, inaczej nazywaną niedomogą lutealną. Objawia się ona trudnościami z zajściem w ciążę i jej donoszeniem, bólem piersi, nieregularnymi cyklami i właśnie poprzedzającym miesiączkę plamieniem. W okresie karmienia piersią może to być zjawisko naturalne, natomiast w innych sytuacjach potrzebne jest odpowiednie leczenie, uzależnione od konkretnej przyczyny.
Inne hormonalne źródła nadprogramowych krwawień to:
– zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto),
– zespół policystycznych jajników,
– problemy z poziomem estrogenów i progesteronu,
– nadmiar prolaktyny w organizmie.
Plamienie przed okresem a antykoncepcja hormonalna
Krwawienie przed miesiączką jest niepokojącym objawem u kobiet stosujących antykoncepcję lub terapię hormonalna. Niekiedy oznacza źle dobrany środek, który warto wówczas zmienić. Jeśli jednak plamienie występuje na początku terapii, bywa objawem przejściowym i z czasem mija. Czasowe krwawienie przed okresem może też pojawić się w sytuacji przerwania lub zakończenia kuracji hormonalnej.
Chorobowe źródła plamień przed miesiączką
Przyczyną zjawiska mogą być też takie schorzenia i dolegliwości, jak:
– nadżerki szyjki macicy,
– infekcje narządów rodnych,
– mięśniaki macicy,
– polipy szyjki macicy,
– zapalenie przydatków,
– choroba nowotworowa.
U niektórych kobiet plamienie może więc świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym. Sprawia to, że w przypadku tego typu objawu należy szybko reagować, nie bagatelizować sytuacji i poddać się badaniu u specjalisty, aby wykluczyć chorobę lub podjąć leczenie.
Kiedy warto udać się z plamieniem do ginekologa?
Regularne wizyty u lekarza tej specjalności to obowiązek każdej kobiety, jednak w niepokojących sytuacjach dobrze jest przyspieszyć badanie, zwłaszcza jeśli plamienia pojawiają się regularnie. Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu lekarskiego jest też duża intensywność plamienia. Lekarzowi należy powiedzieć, jaki jest charakter wydzieliny, częstotliwość pojawiania się i jej kolor.
W przypadku jednorazowych plamień o charakterze różowych nitek krwi możemy zachować spokój. Natomiast poważniejsze i częstsze plamienia bezwzględnie trzeba diagnozować. Niezależnie od tego każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa, nawet jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów. Pozwala to wykryć we wczesnym, bezobjawowym stadium nawet najpoważniejsze choroby.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem dla kobiet: Szafa Inspiracji > https://szafa-inspiracji.pl/