Oparzenie to najczęstszy efekt wypadków, które zdarzają się w domu. Jest to uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych wywołane przez działanie wysokiej temperatury, prądu czy środków chemicznych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów oparzeń. Są więc oparzenia termiczne, chemiczne, elektryczne oraz wywołane promieniami np. słońca lub lasera. Możemy je także podzielić ze względu na stopień. Najczęściej mamy do czynienia ze stopniem pierwszym lub drugim. Poparzeniu tu ulega naskórek i częściowo skóra właściwa. Charakteryzuje je ból, zaczerwienienie, czasami tworzy się pęcherz z płynem surowiczym. Natomiast poparzenia trzeciego i czwartego stopnia to oparzenia ciężkie, wymagające leczenia szpitalnego.
Oparzenia termiczne
Oparzenia termiczne to poparzenia, które zdarzają się najczęściej. Są to urazy spowodowane przez wrzącą wodę, mleko czy olej. Poparzyć możemy się także parą wodną czy żelazkiem. Zdarzają się także oparzenia bardzo ciężkie np. na skutek pożaru lub wybuchu. Te oparzenia najczęściej kończą się hospitalizacją i przeszczepami skóry.
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych
Każdy z nas powinien wiedzieć, jak poradzić sobie w przypadku oparzeń termicznych. Aby zachować spokój i nie popadać w panikę, warto poznać kilka podstawowych zasad:
- Usuńmy źródło poparzenia, np. odsuńmy gorący garnek, czajnik czy żelazko.
- Usuńmy biżuterię – przewodzi ona ciepło, w związku z czym może dojść także do obrzęku poparzonego miejsca, a co za tym idzie nawet martwicy.
- Nie należy zrywać ubrań, aby nie pogłębić ran.
- Miejsce poparzenia należy schłodzić pod zimną wodą, warto też zastosować zimne okłady.
- Gdy oparzenie nie jest rozległe, po schłodzeniu skóry należy zastosować maść na oparzenia, a także odpowiedni jałowy opatrunek.
- Gdy oparzeniu ulegnie znaczna część ciała, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.
- Pamiętajmy, że oleju czy innych tłuszczów nie zalewamy wodą!
Oparzenia elektryczne
Do tego typu oparzenia dochodzi najczęściej wskutek nieostrożnego posługiwania się urządzeniami elektrycznymi np. dotykania mokrymi rękami podłączonego do prądu urządzenia elektrycznego np. suszarki do włosów. Do porażenia prądem może dojść także poprzez uszkodzony przewód elektryczny.
Pierwsza pomoc przy oparzeniach elektrycznych
Zachowajmy niezwykłą ostrożność, aby samemu także nie ulec porażeniu!
- Należy bezzwłocznie odłączyć źródło zasilania, nie używając przy tym metalowych narzędzi. Najlepiej posłużyć się przedmiotami drewnianymi lub plastikowymi np. drewniany kijek.
- Za pomocą kija możemy odsunąć także poszkodowanego od źródła prądu.
- Jeżeli powierzchnia dookoła poszkodowanego jest mokra, nie podchodź do niego. Należy stanąć na czymś gumowym, drewnianym lub kartonowym.
- Należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
- Gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie posiada żadnych obrażeń kręgosłupa, należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej.
- Kiedy ranny wpada wstrząs (blada, zimna skóra zlana potem, dreszcze, przyspieszone tętno), należy taką osobę ułożyć na plecach z uniesionymi do góry nogami.
- Gdy stwierdzimy, że poszkodowany nie oddycha, należy wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie do momentu przyjazdu pogotowia lub do powrotu czynności życiowych.
Dodatkowe informacje dostępne są również pod adresem https://www.help4skin.pl/oparzenia/jak-nie-zepsuc-sobie-wakacji-przez-oparzenie-sloneczne