Uczulenie na lakiery hybrydowe – problem coraz większej ilości kobiet

lakiery hybrydowe

Piękne, zadbane paznokcie to marzenie każdej kobiety, jednak nie wszystkie mamy wystarczająco dużo czasu i umiejętności, aby wykonać pracochłonny manicure. Rozwiązaniem miały być lakiery hybrydowe, które nie dosyć, że wyglądają pięknie, to jeszcze utrzymują się na płytce paznokcia nawet do miesiąca. Niestety, coraz więcej kobiet zauważa u siebie reakcję alergiczną na tego typu manicure.

Uczulenie na lakiery hybrydowe – przyczyny

Jako pierwsze nasuwa się pytanie o przyczyny pojawiania się reakcji alergicznej po wykonaniu manicure hybrydowego. Powodów jest kilka, jednak osoby borykające się z tym problemem często nie potrafią jednoznacznie wskazać, jaka może być przyczyna uczulenia. Mogą one bowiem występować pojedynczo, ale równie dobrze u danej kobiety może występować kilka czynników jednocześnie. Należą do nich:

  • uczulenie na nikiel – sam lakier hybrydowy nie zawiera tej substancji, jednak przyrządy służące do przygotowania płytki paznokcia oparte są właśnie na niklu,
  • uczulenie na składnik lakieru – występuje u osób borykających się z uczuleniem na chemiczne składniki kosmetyków czy środków czyszczących,
  • zniszczone paznokcie – osłabiona płytka może być winowajcą uczulenia,
  • nieodpowiednia pielęgnacja paznokci – złe przygotowanie do manicure, zbyt mocne obcięcie skórek czy piłowanie płytki paznokcia.

Objawy uczulenia na lakiery hybrydowe

Niezależnie od przyczyn występowania reakcji alergicznej ma ona podobne objawy, choć u różnych kobiet przebiegają one z różnym natężeniem. Pierwsze objawy zazwyczaj występują już kilka godzin po zrobieniu manicure. Należą do nich swędzenie wokół płytki paznokcia, zaczerwienienie, łuszczenie czy powstanie małych pęcherzyków. Uczulenie na tym etapie ma charakter miejscowy, jednak z czasem może również objąć całe palce (puchnięcie, ból), a nawet innych części ciała. W skrajnych przypadkach uczulenie na lakiery hybrydowe może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym. W razie wystąpienia pierwszych objawów konieczne jest zdjęcie lakieru, najlepiej z pomocą profesjonalnej stylistki. Jeżeli reakcja nie będzie ustępować, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Uczulenie na lakiery hybrydowe – czy trzeba rezygnować z hybryd?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez manicure hybrydowego, który jest bardzo wygodną formą dbania o paznokcie. Tymczasem wystąpienie reakcji alergicznej powinno skłonić nas do pewnych zmian. Nie zawsze jednak oznacza konieczność rezygnacji z manicure hybrydowego. Jak sobie poradzić z niechcianym uczuleniem? Przede wszystkim:

  • nie należy wykonywać manicure samemu w domu – o wiele lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej stylistce, co zniweluje przyczynę uczulenia w postaci złej pielęgnacji płytki,
  • stosować lakiery dla osób uczulonych – na rynku jest dostępnych kilka marek,
  • wykluczyć uczulenie na nikiel – jeżeli testy alergiczne go potwierdzą, należy stosować przyrządy niezawierające tego pierwiastka.

Jak leczyć uczulenie na lakiery hybrydowe?

Nie istnieje żaden cudowny sposób na leczenie uczulenia na lakiery hybrydowe. Nie mamy tutaj bowiem do wyboru zastrzyków odczulających czy leków, które zniwelują objawy. Warto jednak zrobić sobie krótką, przynajmniej półroczną przerwę od stylizacji paznokci. Zwykle płytka już po kilku zabiegach jest nieco zniszczona, dlatego też dobrze zrobi jej regeneracja. W tym czasie należy przestrzegać zasad robienia zwykłego manicure oraz aplikować na paznokcie specjalistyczne kremy przeznaczone właśnie do nich. Co więcej, w tym czasie lepiej w ogóle nie malować paznokci chyba, że odżywkami poprawiającymi ich kondycję. Z czasem można powrócić do manicure hybrydowego, a jeżeli reakcja w dalszym ciągu będzie występować, należy zmienić lakiery na te przeznaczone dla alergików oraz stosować przyrządy, które nie zawierają niklu.

Uczulenie na lakiery hybrydowe bywa uciążliwe i dla wielu kobiet jest bardzo frustrujące, jednak nie zawsze oznacza konieczność rezygnowania z tego rodzaju manicure. Warto jednak słuchać swojego organizmu i w razie potrzeby dać paznokciom trochę odpocząć, a jeżeli nie przyniesie to rezultatów, dobrze udać się do lekarza celem wykonania testów na alergię.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]