Egzema na dłoniach — czym smarować i jak leczyć?

Zaczerwieniona skóra, swędząca wysypka, grudki i pęcherzyki — jeśli posiadasz je na dłoniach, to może być egzema. Jest to dość popularne schorzenie skóry o podłożu zapalnym. Niestety bardzo trudno jej się pozbyć. Czym więc smarować i jak leczyć egzemę?

Przyczyny powstawania egzemy

Egzema jest uciążliwą chorobą nie tylko ze względów estetycznych, ale również silny świąd, który odczuwają dotknięte nią osoby. Wysypka na skórze może mieć postać grudek lub pęcherzyków wypełnionych płynem, które po pęknięciu są także bolesne. Ranki często są nieświadomie rozdrapywane (choćby przez sen), co z kolei może powodować powstawanie blizn.

Egzema może skutkować również innymi dolegliwościami — problemami z koncentracją i bezsennością. Bywa też krępującym problemem, w końcu poranione, suche dłonie nie wyglądają zbyt ładnie, co bywa wstydliwe szczególnie w przypadku pań. Jakie są więc przyczyny powstawania egzemy? Istnieje wiele czynników wpływających na jej rozwój — począwszy od genetycznych predyspozycji, przez osłabiony układ immunologiczny do przyczyn zewnętrznych. Jak zauważają naukowcy, liczba osób dotkniętych egzemą jest większa w krajach rozwiniętych.

Prawdopodobnie ma to związek z zanieczyszczeniem powietrza, przetworzonym jedzeniem oraz popularnie stosowanymi środkami chemicznymi. Egzema często dotyka też małe dzieci, przyjmując wówczas postać Atopowego Zapalenia Skóry.

Przeczytaj także:  Sposoby na suche pięty

Domowe sposoby leczenia

Leczenie egzemy nie jest proste, tym bardziej że nie są znane wszystkie przyczyny jej występowania. Jeśli podejrzewamy, że doszło do niej na skutek używania środków chemicznych podrażniających skórę, należy jak najszybciej przestać je stosować oraz podczas sprzątania zawsze zakładać jednorazowe rękawiczki. Najlepiej też używać nieco łagodniejszych detergentów, o naturalnych składnikach.

Zapalenie skóry może również pojawić się, kiedy zaczynamy używać nowego kosmetyku — wówczas jak najszybciej należy przestać go stosować. W przypadku wszelkich chorób o podłożu skórnym ważna jest odpowiednia dieta. Na pewno trzeba z niej wyeliminować składniki, z których tolerancją może mieć kłopot nasz organizm. Często spotyka się choćby problem z prawidłowym trawieniem laktozy i glutenu, warto wtedy odstawić pokarmy je zawierające na około miesiąc i zobaczyć, czy zmiany na skórze zaczynają znikać.

Podczas leczenia egzemy należy też zrezygnować ze spożywania żywności wysoko przetworzonej i wszelkiego fast-foodu. Oczywiście porzucamy również nikotynę i alkohol, kawę pijemy tylko w niewielkich ilościach. Pomocne może okazać się za to picie ziołowych naparów z pokrzywy, liści brzozy, mniszka pospolitego i korzenia łopianu.

Przeczytaj także:  Sposoby na suche pięty

Kremy, które przyniosą ulgę

Czym smarować dłonie dotknięte egzemą? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Idealne będą choćby emolienty zawierające w swoim składzie nagietek — dodatkowe działanie regenerujące. Są to kosmetyki, które wytwarzają na skórze specjalną warstwę ochronną i przez to skutecznie zatrzymują w niej wodę.

Znanym naturalnym sposobem na złagodzenie objawów egzemy jest też sok z aloesu, który silnie nawilża, odżywia oraz działa niczym chłodzący kompres na dotknięte zmianami miejsca. Warto też smarować dłonie miodem manuka — oczyszcza i jednocześnie odżywia. Pamiętajmy też, że dłonie należy często myć w letniej wodzie — zbyt zimna lub gorąca może jeszcze bardziej podrażnić przesuszoną skórę.

Kosmetyki — zarówno gotowe kremy, jak i te naturalne substancje — należy wsmarowywać od razu po osuszeniu skóry, bo właśnie wtedy najszybciej chłonie składniki odżywcze. W przypadku silnej lub nawracającej egzemy należy oczywiście udać się do dermatologa, który przepisze specjalne leki, możliwe do kupienia tylko na receptę.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl