Jak tworzyć udany związek na odległość?

związek na odległość

Związek na odległość

Miłość i lojalność to z pewnością najpiękniejsze wartości, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi. Większość z nas pragnie czyjejś bliskości, możliwości dzielenia się z ukochaną osobą swoimi radościami i smutkami. Życie w związku z wybranym partnerem lub partnerką nabiera niespotykanych barw, a pokonywanie trudności staje się wtedy nieporównywalnie prostsze. Choć jednak wiele osób dąży do bycia jak najbliżej swoich partnerów, nie zawsze jest to jednak możliwe.
Tworzyć można wówczas tak zwany związek na odległość, który wcale nie jest niczym rzadkim, lecz jednocześnie stawia przed ukochanymi pewne wyzwania. Jak zatem je pokonać? Przede wszystkim – należy chcieć!

Znamiona relacji na odległość

W tradycyjnym związku dużą rolę odgrywa fizyczna bliskość, której szczególna potrzeba uwidacznia się w początkowej jego fazie. Gdy między ludźmi kwitnie wstępne zakochanie, charakteryzujące się silnym pobudzeniem emocjonalnym, wtedy szczególnie zależy im na częstych spotkaniach i bliskości fizycznej. Jednocześnie związki o nieco większym stażu, charakteryzujące się wzajemnym przywiązaniem, oparte o poczucie miłości i przyjaźni mającej bardziej stabilne podłoże, niż same tylko zmysłowe uniesienia, również nie są pozbawione potrzeby kontaktu w cztery oczy z drugą połówką. Oczywistym zatem staje się fakt, iż tworząc relację na odległość, spotkania z wybrankiem bądź wybranką są rzadsze, a potrzeba fizycznej bliskości będzie cięższa do zaspokojenia. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Relacje międzyludzkie nie opierają się na samych spotkaniach sam na sam. Warto zatem skupić się na tym, co może kwitnąć pomimo odległości – wzajemnym zaufaniu i więzi intelektualnej.

Jak dbać o związek, pomimo odległości?

By trafnie odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować wzajemną relację i dojść do wniosków, jakie ważne aspekty związku można rozwijać, pomimo występującej odległości. Jest to zagadnienie wymagające pewnej dozy indywidualizmu i spersonalizowanego podejścia do każdej osoby, jednak dbałość o pewne wartości szczególnie może przyczynić się do rozwoju wzajemnego uczucia. Przede wszystkim, ważny jest kontakt, który dzięki internetowi zachodzić może bez szczególnych przeszkód. Regularna komunikacja, bądź rozmowy zapewne stanowią dość oczywisty punkt programu, jednak warto zwrócić uwagę na kilka faktów, których wyeliminowanie wpłynie na większy komfort partnerów. Przede wszystkim, ważny jest rozwój silnego poczucia zaufania i lojalności. Nie warto zatem poddawać się wzajemnie testom pokroju „czy odezwie się do mnie pierwsza?”, bądź kontrolowaniu się, celowemu wzbudzaniu zazdrości i tak dalej. Cóż, warto raczej dawać dowody swojego wzajemnego oddania i zaangażowania, niż bez przerwy poddawać testom – prawda?

Wykształcenie odpowiedniego zaufania z pewnością będzie stanowiło silną podstawę związku na odległość. Dalsza część dbania o relację – wspólna przyjaźń i przywiązanie, przychodzić będą już naturalnie, wraz z kolejnymi etapami znajomości.

Co z randkami?

Warto zauważyć, że choć dzielące kilometry na co dzień stanowią pewną barierę, to jednak nieczęsto związek na odległość oznacza całkowitą separację. Czy spotkania takie następują raz na kilka tygodni czy miesięcy, na pewno miewają one miejsce. Co w tym kontekście zauważyli eksperci? Być może to, co dla wielu par stanowi codzienność, w związkach na odległość może być wyjątkowym czasem celebracji, rodzajem osobistego święta. Psychologowie zauważyli, iż takie spotkania potrafią być naprawdę pełne emocji, starannie zaplanowane i dodające ludziom sił na przetrwanie kolejnej rozłąki. Choć na pewno obecne jest niekiedy uczucie tęsknoty za wspólnie spędzonymi chwilami, to jednak oczekiwanie na następne spotkanie może stanowić okres przyjemnej ekscytacji, pełny poczucia sensu i motywacji do dalszego działania.

Podsumowując

Choć związek na odległość nakłada na partnerów pewne wyzwania, które nie występują w tradycyjnych relacjach, warto pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest nigdy odosobnionym przypadkiem. Ludzie są w stanie trwać w takich związkach i czerpać z nich radość i poczucie przynależności. Niestety nie każdy związek poddany próbie odległości, zdoła przejść ją pomyślnie, jednak odpowiednio dbając i pielęgnując uczucie, dając sobie wzajemnie dowody zaufania i miłości, zwiększa się pewność, że okresy rozłąki nie popsują tego, co łączy dwoje stworzonych dla siebie partnerów. Podążając za tym, co pisał Stephen R. Covey, słowo „kochać” należy traktować jako czasownik ukazujący zespół działań, podjętych w celu tworzenia prawidłowej relacji z innymi, a nie niezależny od nas stan. W kochaniu natomiast, odległość nie będzie stanowiła przeszkody nie do przebycia. Wiadomo przecież, że „chcieć to móc”.