Podrażnienia po goleniu mogą wynikać z wrażliwości skóry, ale i błędów popełnionych w trakcie golenia czy nieprawidłowym przygotowaniem skóry do golenia. Podpowiemy Wam jak zapobiegać podrażnieniom i jak z nimi walczyć. Oto nasz poradnik dla każdego mężczyzny.
Jak zapobiec podrażnieniom po goleniu?
Na pewno należy pamiętać, by dezynfekować maszynkę wielokrotnego użytku po każdym użyciu i wymieniać ostrza, gdy się stępią. W przypadku maszynek na żyletki warto wymieniać je przynajmniej co 3 golenia i każdorazowo dokładnie oczyszczać. Istotne znaczenie dla uniknięcia podrażnień po goleniu ma również golenie na mokro. Dzięki temu zarost jest odpowiednio zmiękczony i można go skutecznie usunąć. Jednak trzeba pamiętać, że kosmetyk zmiękczający należy nałożyć na oczyszczoną i rozgrzaną skórę twarzy. Dzięki rozszerzonym porom łatwiej będzie zmiękczyć zarost i nawilżyć skórę. Jeżeli golicie się na sucho wybierajcie dobrej jakości golarkę elektryczną i pamiętajcie o nawilżeniu skóry po goleniu.
Wybierz odpowiednią wodę po goleniu
Po każdym goleniu niezależnie czy wykonuje się je na mokro, czy sucho należy sięgnąć po wodę po goleniu. Taki kosmetyk zapobiega powstawaniu podrażnień. Woda po goleniu powinna w swoim składzie zawierać łagodzące substancje takie jak panthenol, odświeżające i pobudzające – np. miętę. Do tego ważny jest zapach, który utrzymuje się na skórze jeszcze przez jakiś czas. Taki kosmetyk sprawia, że eliminowane są drobne zaczerwienienia po goleniu. Oczyszcza też skórę w przypadku drobnych skaleczeń. Najlepiej jeśli produkt nie zawiera dużej ilości alkoholu, szczególnie jeśli zmagacie się z bardzo wrażliwą skórą. Alternatywą dla wody po goleniu jest balsam po goleniu. Można wybrać produkt całkowicie pozbawiony alkoholu, a jednocześnie zawierający składniki łagodzące takie jak choćby aloes. Dobrze jeśli w składzie znajduje się także witamina B5 czy alantoina.
Sięgnij po domowe sposoby na podrażnienia po goleniu
Oczywiście jeżeli pojawiły się podrażnienia po goleniu możesz spróbować też jednego z domowych sposobów. Jedną z możliwości jest wykorzystanie talku dla niemowląt, jeśli się go posiada. Sprzymierzeńcem w walce z podrażnieniami jest także czarna herbata. Wystarczy zaparzyć ją w ciepłej wodzie, a następnie schłodzić torebkę. Można włożyć ją do lodówki na 5-10 minut, a następnie przecierać skórę schłodzoną torebką. Kwas taninowy zawarty w czarnej herbacie łagodzi nie tylko podrażnienia, ale nawet stany zapalne skóry. Można też sięgnąć po dwie tabletki aspiryny, a następnie rozpuścić je w łyżeczce ciepłej wody i ową pastą posmarować zaczerwienienia, pozostawić na 10 minut na twarzy, a następnie spłukać ciepłą wodą. Mimo, że aspiryna ma właściwości przeciwzapalne ten sposób nie będzie odpowiedni dla bardzo wrażliwej skóry. Na podrażnienia sprawdzi się także ocet jabłkowy, który łagodzi stan zapalny. Wystarczy nałożyć go na wacik, a następnie zaczerwienioną skórę twarzy. Potem wystarczy przemyć skórę wodą.
Pamiętajcie, by do golenia wybierać wysokiej jakości maszynki i dbać o jakość ostrzy. Dzięki temu można także zapobiec wrastającym włoskom i podrażnieniom. Niezwykle ważne jest również wykonywanie peelingów raz w tygodniu, by pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Dzięki temu skóra lepiej przyjmuje kosmetyki.