Ból podbrzusza pojawiający się po stosunku

ból podbrzusza po stosunku

Seks kojarzy się nam z bliskością i przyjemnością. Zarówno mężczyzna jak i kobieta w tej wyjątkowej chwili mogą być jak najbliżej siebie. Jednak może się zdarzyć, że zamiast przyjemności kobieta, po skończonym stosunku odczuwa ból. Nie wolno tego lekceważyć, gdyż może to świadczyć o poważnych zmianach chorobowych zachodzących w organizmie, ale także może wywołać i utrwalić w kobiecie lęk przed zbliżeniem. Jakie są więc przyczyny bólu podbrzusza po stosunku?

Endometrioza

Nie da się ukryć, że endometrioza to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób, wśród kobiet uskarżających się na ból podbrzusza po stosunku. Niestety jest to choroba nie do wyleczenia. Polega ona na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, umieszczone jest poza jamą macicy. Co miesiąc, w wyniku zachodzących w organizmie zmian, złuszcza się i dochodzi do krwawienia wewnętrznego. Niestety nie ma ono ujścia, stąd pojawiające się stany zapalne i zrosty, które mogą powodować ból podbrzusza podczas stosunku. Leczenie to przede wszystkim, operacyjne usuwanie ognisk endometriozy.

Przeczytaj także:  Czym jest petting i czy podczas niego można zajść w ciążę?

Torbiele na jajnikach

Może to być zespół policystycznych jajników, a także pojedyncza torbiel. Mogą one osiągać rozmiary, przypominające wielkością mandarynki. To one mogą powodować ból podbrzusza u wielu pacjentek. Tego typu schorzenie wymaga leczenia hormonalnego. Rosnące torbiele powodują dolegliwości bólowe w podbrzuszu, a dodatkowo nasilają się one po stosunku seksualnym. Warto wiedzieć, że już podczas penetracji torbiel może pęknąć, co będzie stanem zagrażającym życiu. Schorzenie to można leczyć głównie laparoskopowo, jeśli jednak torbiele nie są dużych rozmiarów można leczyć je farmakologicznie.

Polipy i mięśniaki

To zwykle schorzenia dotykające kobiety po 35 roku życia. Są to innymi słowy niezłośliwe nowotwory w narządach rodnych. Co cechuje mięśniaki macicy?. Przede wszystkim:

  • zbudowane są z mięśni gładkich
  • mają postać guzów
  • występują pojedynczo lub w skupiskach
  • mogą wypełnić nawet część jamy brzusznej
Przeczytaj także:  Czym jest petting i czy podczas niego można zajść w ciążę?

Nie ma się co dziwić więc, że powodują one ból podbrzusza i dyskomfort po stosunku, ale także w jego trakcie. Do najczęstszych objawów mięśniaków możemy zaliczyć:

  • bolesne miesiączki
  • zaburzenia płodności
  • zbyt obfite krwawienia
  • przedłużające się miesiączki

Leczenie to zwykle usunięcie zmian lub embolizacja tętnic. Oprócz mięśniaków, ból po stosunku mogą powodować także polipy, które zbyt się rozrastają. Może towarzyszyć im oprócz bólu, również krwawienie zaraz po stosunku. Są one wynikiem zaburzeń hormonalnych i najlepiej usunąć je podczas zabiegu histeroskopii, a także po prostu poddać leczeniu farmakologicznemu, gdy są one odpowiednio małe.

Pamiętajmy jednak, że każdy ból pod stosunku, a także dyskomfort w jego trakcie powinniśmy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Odpowiednio wcześnie wykryte nieprawidłowości w układzie rodnym kobiety, dają największe szanse na wyleczenie i całkowite pozbycie się uporczywej dolegliwość. Oznacza to, że znów możliwe będzie czerpanie pełnej przyjemności, wynikającej ze zbliżenia.