Petting jest formą aktywności seksualnej, na którą decyduje się bardzo wiele osób. Czasem jako zastąpienie „pełnego” seksu z obawy przed zajściem w ciążę, czasem jako urozmaicenie gry wstępnej. Jednak – skoro jest to forma seksu – czy można mieć pewność, że podczas pettingu nie dojdzie do zapłodnienia?
Czym jest petting?
Nazwa pochodzi od czasownika „pet” z języka angielskiego, który oznacza „pieścić”. Petting polega więc na stymulacji narządów płciowych partnera za pomocą dłoni lub zabawek erotycznych, bez uprawiania „pełnego” seksu, to znaczy bez penetracji pochwy za pomocą penisa. Często jest to pierwszy rodzaj seksu, na który decydują się osoby młode, jeszcze przed rozpoczęciem w pełni świadomego współżycia. Jako forma gry wstępnej bywa łączony z seksem oralnym. Na tę formę współżycia decydują się równie często pary, które nie są gotowe na klasyczny seks, nie tylko ze względów emocjonalnych, ale również ze względu na obawę przed odpowiedzialnością wynikającą z ewentualnego zapłodnienia. Wszak nie ma metody antykoncepcji, która dawałaby sto procent pewności, że seks nie skończy się ciążą. Jest to możliwe również podczas pettingu, chociaż zdecydowanie mniej prawdopodobne niż podczas innych form aktywności seksualnej. Petting jest popularny wśród osób, które chcą rozładować napięcie seksualne nie będąc w stałym związku lub relacji ze partnerem, ponieważ ryzyko zarażenia się chorobami płciowymi jest zdecydowanie mniejsze niż podczas pełnego stosunku.
Jakie są rodzaje pettingu?
Aby móc kontakt seksualny nazwać pettingiem musi zostać spełniony podstawowy warunek – czyli brak penetracji. Jak łatwo się domyślić, form osiągania przyjemności cielesnej bez penetracji jest bardzo dużo, najczęstsze z nich to:
- necking – polega na pieszczeniu ciała partnera jedynie od pasa w górę, więc zakłada brak kontaktu z narządami płciowymi.
- stymulacja penisa/pochwy za pomocą dłoni – często jest to traktowane jako forma gry wstępnej przed klasycznym stosunkiem.
- stosunek udowy
- stosunek pachowy
- stosunek międzypiersiowy – tak zwany seks hiszpański
Czy podczas pettingu można zajść w ciążę?
Mówiąc w największym skrócie – tak, można, lecz nie jest to łatwe. Aby doszło do zapłodnienia podczas kontaktów cielesnych, w których nie ma penetracji pochwy penisem, musi się złożyć na to wiele czynników. Ejakulat lub preejakulat – czyli płyn wydostający się z penisa przed wytryskiem, który również zawiera w sobie plemniki i może prowadzić do zapłodnienia jeśli płyn dostanie się do pochwy – musi zostać niemal natychmiast przeniesiony za pomocą dłoni bądź innego akcesorium. Plemniki źle znoszą zmianę środowiska, obumierają przy kontakcie z tlenem, dlatego jeśli wydzielina zdążyła zaschnąć przed dotknięciem kobiecych genitaliów, szansa na zapłodnienie jest niemal zerowa. Zdecydowanie większa jest szansa na ciążę, jeśli do wytrysku doszło bezpośrednio na żeńskie narządy płciowe, zwłaszcza jeśli partnerka jest aktualnie podczas dni płodnych.
Petting bywa uprawiany bez zdejmowania bielizny lub nawet ubrań, w takim wariancie ryzyko zajścia w ciąże jest zerowe.
*
Podczas pettingu bliskość między partnerami jest podobna do tej, jaka ma miejsce przy klasycznym seksie. Osobom młodym pozwala to dobrze poznać własne ciało, oraz oswoić się z ciałem partnera. Jest to ważne, aby w późniejszym czasie móc osiągnąć pełnię przyjemności z seksu zawierającego penetrację. Ryzyko zajścia w ciążę jest minimalne, dlatego można oddawać się pieszczotom niemalże bez stresu, co pozwala się zrelaksować, a ostatecznie – zwiększa szanse na osiągnięcie orgazmu.