Miesiączka nie zawsze pojawia się we właściwym czasie. Wymarzone wakacje, ślub czy nawet wizyta u ginekologa to tylko przykłady sytuacji, w których chcemy, aby okres pojawił się nieco wcześniej. Dolegliwości bólowe, dyskomfort, konieczność częstej wymiany podpasek lub tamponów – tego zdecydowanie wolimy unikać w czasie, gdy mamy przed sobą ważne wydarzenie lub po prostu chcemy się dobrze bawić. Jakie są sposoby na wywołanie miesiączki?
Wywołanie okresu – czy to możliwe?
Cykl miesięczny kobiety przeciętnie trwa 28 dni, jednak u niektórych kobiet zdarzają się cykle 20 dniowe, u innych zaś nawet 40 dniowe. Rzadko jednak zdarza się, aby każdy cykl miesięczny był jednakowej długości, co tym bardziej może frustrować, gdy nie chcemy, aby wypadł on akurat w ważnym dla nas czasie. Wywołanie okresu w przypadku, gdy chcemy, aby wystąpił on wcześniej bądź wtedy, gdy się spóźnia, w rzeczywistości jest możliwe. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż każdy organizm jest inny i nie na każdą kobietę zadziałają dokładnie te same metody. Na początek warto zacząć od sposobów naturalnych, a jeżeli te nie przyniosą efektu, trzeba będzie sięgnąć po farmakoterapię.
Zioła na wywołanie okresu
Najstarszą i najbardziej znaną metodą na wywołanie okresu jest zastosowanie ziół, których mają działanie estrogenne lub powodują skurcze macicy. Wśród najpopularniejszych ziół, które mogą przyspieszyć okres znajdują się:
- czarna malwa,
- krwawnik,
- dziurawiec,
- imbir,
- nagietek,
- natka pietruszki.
Zioła te można nabyć w każdym sklepie zielarskim w stosunkowo niskiej cenie i przygotować z nich na przykład napar. Warto jednak pamiętać, iż zastosowanie ziół w celu wywołaniu okresu może spowodować dłuższe i bardziej obfite krwawienie.
Wywołanie okresu – domowe sposoby
Innym sposobem na wywołanie okresu, który nie wymaga interwencji lekarskiej, jest długa kąpiel w ciepłej wodzie, która wpływa na rozrzedzenie krwi. Woda nie może być jednak gorąca, gdyż może to spowodować krwotok. Jeżeli nie mamy w domu wanny, ciepłą wodę możemy wlać do termoforu i przyłożyć do brzucha na dłuższą chwilę. Alternatywą jest również wizyta w saunie. Kolejną metodą jest wysiłek fizyczny, niemniej u niektórych kobiet może on powodować odwrotne działanie i wręcz opóźnić pojawienie się okresu. Co więcej, w przypadku kobiet bardzo aktywnych fizycznie na co dzień, ta metoda nie zadziała. Można również spróbować delektować się kieliszkiem czerwonego wina lub odbyć z partnerem stosunek płciowy. Jeżeli powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, na własną rękę możemy jeszcze zażyć polopirynę i aspirynę, lecz trzeba pamiętać, aby nie przekraczać dziennych, sugerowanych dawek. Takie działanie może doprowadzić do problemów z wątrobą oraz powodować krwawienia z nosa.
Jak wywołać okres? Wizyta u lekarza
Czasami nie jest możliwe wywołanie okresu ani ziołami ani poprzez zastosowanie domowych metod. W takiej sytuacji, niestety, nie obejdzie się bez wizyty u ginekologa. Dobierze on odpowiednią farmakoterapię, która będzie miała za zadanie wywołać okres. Ginekolog może zadziałać tutaj dwojako:
- przepisując luteinę, czyli inaczej progesteron. Luteina jest popularnym środkiem na wywołanie okresu, jednak stosuje się ją głównie w przypadku, gdy miesiączka się spóźnia,
- zalecając terapię hormonalną – tutaj zwykle stosuje się środki antykoncepcyjne, dobrane indywidualnie do kobiety. Ich zadaniem jest wywołanie okresu w pożądanym terminie.
Środki dostępne na receptę, choć są dobrą metodą wywołania miesiączki, mogą powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, mdłości czy wymioty. Wszelkie wątpliwości dobrze jest więc skonsultować z lekarzem.
Wywołanie okresu to niejako igranie z naturą, dlatego powinno być praktykowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Oczywiście picie ziół nie przyniesie szkodliwych skutków ubocznych, jednak już stosowanie preparatów hormonalnych musi odbywać się pod kontrolą i za zgodą lekarza. To samo dotyczy leków popularnie przyjmowanych w czasie przeziębienia – tutaj wymagana jest rozwaga i ostrożność.