Słabe i łamliwe paznokcie? Praktyczne wskazówki, które przywrócą je do formy

paznokcie

Słabe, przebarwione i łamiące się paznokcie są jednym z pierwszych sygnałów osłabienia odporności organizmu i braku pewnych istotnych elementów w codziennej diecie. Z problemem tym można sobie poradzić na kilka sposobów. Najważniejsze z nich to uzupełnienie diety w brakujące witaminy oraz inne domowe metody, które pozwolą w krótkim czasie wzmocnić płytkę paznokcia.

Jak poprawić stan paznokci przy pomocy diety?

Niedobory żywieniowe potrafią skutecznie szkodzić wyglądowi paznokci. Aby znów były one mocne, lśniące i twarde należy wzbogacić dietę o biotynę, specyficzne algi oraz odpowiednie minerały: krzem, magnez, żelazo, cynk, wapń, a także sód i miedź. Uzupełnienia będzie też wymagała witamina A, B15 oraz witamina C. Wiele osób w momencie pojawiających się problemów ze stanem zdrowia paznokci sięga również po skrzyp polny dostępny w aptekach czy drogeriach. To ważny składnik odżywczy, który może być przyjmowany w połączeniu z biotyną i witaminami, dając paznokciom kompleksową porcję niezbędnych składników np. w jednej, codziennie przyjmowanej tabletce.

Osoby, które stronią od „pigułek” mogą znaleźć w/w elementy w produktach naturalnych. Kalafior, wątróbka i orzechy są cennym źródłem biotyny. Algi można dostać w popularnych suplementach diety, a minerały typu magnez, krzem czy wapń można znaleźć w pestkach dyni, kakao, migdałach i banach, które zawierają też dużo magnezu. W nasionach słonecznika, papryce, jagodach i cytrusach zawarte są z kolei witamy A, B15 oraz C.

Domowe sposoby na słabe paznokcie

Dobrym wsparciem dla słabych paznokci mogą być również domowe metody wzmacniające. Świetnie sprawdzi się natłuszczanie paznokci olejkami czy kremem nawilżającym oraz ochrona ich płytek podczas zmywania naczyń z użyciem środków chemicznych (wystarczą rękawiczki). Trzymanie dłoni z dala od detergentów daje widoczną poprawę już w ciągu kilku tygodni! W drogeriach można również kupić odżywki i preparaty wzmacniające paznokcie, którymi warto jest malować je jeszcze przed nałożeniem na płytkę docelowego lakieru. Odżywka będzie wówczas dodatkowo chronić paznokieć przez szkodliwym działaniem substancji chemicznych zawartych w kolorowych lakierach.