Plamienie międzymiesiączkowe – czy to powód do niepokoju?

plamienie kilka dni przed okresem

Krwawienie może wystąpić w dowolnym momencie cyklu, niezależnie od regularnej miesiączki. Przyczyną plamienia przed okresem są zwykle zmiany hormonalne, ale może być ono również spowodowane infekcjami, a nawet poważniejszymi schorzeniami, takimi jak rak szyjki macicy lub jajnika. To dlatego kobiety powinny brać pod uwagę wizytę u ginekologa, który oceni krwawienie międzymiesiączkowe. Plamienie kilka dni przed okresem bądź w innym, nietypowym momencie cyklu ma postać brązowawej wydzieliny z pochwy. Czasami znika po kilku godzinach, w innych przypadkach utrzymuje się kilka dni.

Przyczyny plamienia kilka dni przed okresem

Plamienie różni się od zwykłego krwawienia miesięcznego zarówno pod względem czasu występowania, jak i możliwych przyczyn.

Przyczyny hormonalne:

  • plamienie owulacyjne: w wyniku spadku poziomu estrogenu, a wzrostu progesteronu może wystąpić krótkie krwawienie;
  • niewydolność ciałka żółtego objawia się między innymi skróconą drugą fazą cyklu z plamieniami;
  • okres dojrzewania i menopauza: wahania hormonalne w tych okresach życia kobiety często prowadzą do krwawień międzymiesiączkowych;
  • antykoncepcja hormonalna: zwłaszcza na początku stosowania może skutkować krwawieniami wywołanymi nieustabilizowanych poziomem hormonów;
  • krwawienie z implantacji: podczas zagnieżdżania się zarodka może dojść do uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych, objawem jest krótkie krwawienie o jasnoczerwonymi kolorze.
Przeczytaj także:  Co oznacza plamienie przed miesiączką?

Stany zapalne jajników i jajowodów oraz zapalenie macicy i pochwy również objawia się krwawieniem, towarzyszą mu jednak dodatkowe symptomy, zwłaszcza ból.

Co jeszcze powoduje plamienie kilka dni przed okresem?

U wielu kobiet w wieku od 35 do 50 lat rozwijają się łagodne narośla w warstwie mięśniowej macicy zwane mięśniakami. Guzy mogą mieć różne rozmiary, a ich leczenie zwykle nie jest konieczne. Jednak mięśniaki często powodują plamienie i przedłużające się, nadmiernie obfite krwawienie miesiączkowe. Łagodne zmiany w błonie śluzowej macicy lub szyjki macicy- polipy- także mogą skutkować plamieniem kilka dni przed okresem lub w innym czasie cyklu.

Ważne! Plamienie kilka dni przed okresem może zwiastować zmiany nowotworowe. Tak objawia się między innymi:

  • rak szyjki macicy
  • rak macicy (endometrium)
  • nowotwór jajnika
  • nowotwór pochwy
  • nowotwór sromu
Przeczytaj także:  Plamienie przed okresem - czy zawsze jest niepokojącym objawem?

Jeśli plamienie kilka dni przed okresem pojawia się raz, nie stanowi powodu do niepokoju, ale już powtarzające się krwawienia są wskazaniem do wizyty u ginekologa. Zwłaszcza kobiety w ciąży nie powinny lekceważyć tego objawu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]