Dieta cytrynowa – jak skutecznie odchudzić ciało i oczyścić organizm?

dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa zyskuje coraz większą popularność w całej Europie. Innowacyjna metoda na skuteczne oczyszczenie całego organizmu i szybkie wysmuklenie całej sylwetki przywędrowała z USA. Moda na lemon detox diet wywołana jest przede wszystkim wieloma pozytywnymi opiniami, które zostały wygłoszone przez największe gwiazdy Hollywood. Na czym polega detoks cytrynowy? Czy jest bezpieczny dla zdrowia? Jakie efekty można osiągnąć? 

Dieta na bazie cytryny – zasady

Autorka diety cytrynowej Theresa Cheung ściśle określa zasady, którymi należy się kierować, aby uzyskać jak najlepsze efekty detoksu. Dieta polega na piciu soku z cytryny przez dany okres czasu. Uzupełnieniem powinna być lekka dieta oparta głównie na świeżych owocach i warzywach. Dopuszczalne jest również dodawanie kilku kropel syropu klonowego do soku z cytryny, aby stał się przyjemniejszy w smaku.

Osoby początkujące powinny zdecydować się na 10-dniowy detoks, natomiast bardziej zaawansowane na 12-dniowy. Ilość cytryn określa się według zaleceń:

1). Pierwszego i dziesiątego dnia – sok z jednej cytryny. 

2). Drugiego i dziewiątego dnia – sok z dwóch cytryn. 

3). Trzeciego i ósmego dnia – sok z trzech cytryn.

Przeczytaj także:  Dieta koktajlowa - dobry sposób na szczupłą sylwetkę?

4). Czwartego i siódmego dnia – sok z czterech cytryn. 

5). Piątego i szóstego dnia – sok z pięciu cytryn. 

Picie soku powinno odbywać się maksymalnie pół godziny po spożytym posiłku. Autorka diety zaleca również, aby dla pobudzenia metabolizmu uzupełniać dietę o składniki takie jak pieprz cayenne oraz świeży imbir.

Jakich efektów można się spodziewać po zastosowaniu diety cytrynowej?

Organizm ludzki usuwa toksyny samoczynnie poprzez pocenie się lub oddawanie moczu. Warto jednak zaznaczyć, iż czynności fizjologiczne nie wystarczą do pozbycia się całości zanieczyszczeń zgromadzonych w ludzkim ciele. Z tej przyczyny należy powziąć dodatkowe środki, które w skuteczny sposób spowodują wyzbycie się szkodliwych substancji. Wszechobecne toksyny pochodzą głównie z zanieczyszczonych: powietrza, wody oraz pożywienia. Nawet starając się odżywiać zdrowo, nie mamy wpływu na to jakich środków ochrony roślin użył rolnik aby otrzymać zadowalający plon. Współcześnie niemożliwe jest całkowite unikanie toksyn, dlatego warto zdecydować się na dodatkowe działania, które przyczynią się do redukcji zanieczyszczeń.

Po detoksie cytrynowym skóra na całym ciele jest napięta i ma promienny wygląd. Picie soku cytrynowego pozwala na uzyskanie smuklejszej sylwetki, a tym samym odejmuje kilka centymetrów w talii i udach, przez co ubrania stają się lepiej dopasowane, a wygląd zewnętrzny bardziej atrakcyjny. Aby jeszcze bardziej wzmocnić efekty cytrynowego detoksu zaleca się picie herbat ziołowych oraz wody mineralnej. Odradza się natomiast picia kawy i mocnej herbaty.

Przeczytaj także:  Dieta koktajlowa - dobry sposób na szczupłą sylwetkę?

Czy istnieją skutki uboczne lemon detox diet?

Dieta cytrynowa ma za zadanie zredukowanie ilości wody w organizmie. Nie spowoduje więc trwałego usunięcia tkanki tłuszczowej. Z tego powodu metoda ta jest polecana osobom, które chcą wyglądać smuklej na ważnym wydarzeniu. Cytrynowy detoks nie jest szkodliwy jeżeli został przeprowadzony na zdrowym organizmie i sporadycznie. Nie zaleca się stosowania tej metody odżywiana w celu utraty tłuszczu. Jeżeli ten sposób odżywiania traktowany jest wyłącznie jako dieta odchudzająca, nie jest skuteczny, ponieważ wywołuje szybki efekt jo-jo oraz problemy z perystaltyką jelit. Jako jeden z głównych skutków ubocznych regularnego stosowania lemon detox diet podaje się problemy z wypróżnianiem, które wymagają konsultacji lekarskiej. Przeczytaj także artykuł: Jak schudnąć z brzucha?