Pies w domu – plusy i minusy

Pies, określany mianem najlepszego przyjaciela człowieka, to jedno z najpopularniejszych zwierząt, jakie spotykamy w domach. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jakie obowiązki wiążą się z zaproszeniem czworonoga pod własny dach. Pomijając kwestie zapewnienia psu odpowiednich warunków, trzeba zwrócić także uwagę na jego wychowanie, aspekty zdrowotne oraz optymalne żywienie. Są to problemy, z którymi mierzą się przede wszystkim osoby niemające wcześniej kontaktu ze zwierzętami domowymi.

Wyprawka dla psa

Zacznijmy od kwestii zasadniczej, czyli niezbędnych akcesorów, w jakie musimy się wyposażyć, zanim pies pojawi się w naszym domu. Posłanie to pierwszy element, o którym powinniśmy pomyśleć. Przyzwyczajanie zwierzęcia do spania w jednym, ustalonym przez właściciela miejscu, ma ogromne znaczenie dla przyszłego zachowania zwierzaka. Warto więc zadbać o wygodne i łatwe w utrzymaniu w czystości legowisko.

Niezależnie czy decydujemy się na szczeniaka, czy też planujemy adopcję dorosłego psa, musimy zagwarantować mu odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można wychodzić z psem do miejsc publicznych, bez odpowiedniego wyposażenia. Aby jednak zapewnić czworonogowi swobodę, dobrym rozwiązaniem będzie zakup smyczy automatycznej, dostosowanej do wagi psa, w czym pomoże szybka pożyczka.

Członek rodziny

Bez wątpienia plusem posiadania psa jest jego przywiązanie się do właścicieli. Wracając do domu po pracy, możecie spodziewać się wylewnego przywitania przez waszego pupila, który już od progu będzie czekał na spotkanie ze swoim panem. Pies doskonale wyczuwa także emocje. Można się o tym przekonać, gdy dopada nas chandra lub mierzymy się z jakimś poważnym problemem. Zwierzę od razu reaguje, przytulając się do człowieka i próbując go pocieszyć tak, jak to potrafi najlepiej.

Nie bez znaczenia jest również kwestia wychowania najmłodszych członków rodziny, którzy dorastając w towarzystwie psa, uczą się empatii i odpowiedzialności. Gdy dzieci nieco podrosną, warto przekazać im część obowiązków związanych z dbaniem o czworonoga. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinny być codzienne spacery czy też prosta pielęgnacja zwierzaka.

Obowiązki

Należy jednak pamiętać, że z posiadaniem psa wiążą się określone obowiązki. Nie chodzi jedynie o spacery czy kąpanie zwierzaka. Musimy regularnie odwiedzać weterynarza, wykonując okresowe szczepienia, a także dbać o właściwą dietę. Należy bowiem rozprawić się z mitem, że pies może jeść wszystko, a najlepszym smakołykiem jest to, co pozostanie na przykład z obiadu. Korzystając z porady lekarza, warto określić, jakimi produktami powinniśmy karmić psa, a jakich unikać.

Dobrze jest przyzwyczajać czworonoga już od najmłodszych lat do jedzenia gotowej karmy. To nie tylko wygodne rozwiązanie dla właścicieli, ale także bezpieczne dla zdrowia i kondycji psa. W sfinansowaniu kosztów zakupu wysokiej jakości karmy, dopasowanej do wieku, rasy oraz wielkości psa, pomocna będzie szybka pożyczka. Pamiętajcie także, że czworonogi, podobnie jak ludzie, cierpią często na alergie pokarmowe. Należy więc obserwować zachowanie zwierzaka, aby w razie wystąpienia niepokojących objawów, zmienić podawaną dotychczas karmę.