Dlaczego warto zdobyć odwodnienia liniowe?

Schyłek zimy i czas przedwiośnia to czas, kiedy bardzo przydają nam się zabudowane buty, odporne na wodę stojącą na chodnikach i podstępne kałuże, czające się często przy krawężnikach. Topienie się śniegu i częstsze opady deszczu bardzo zgodnie i bardzo skutecznie odmieniają najbliższy nam krajobraz. Ale warto pamiętać, że wobec tych „atrakcji” wcale nie musimy być bezradni – i że nie powinniśmy skupiać się tylko na szukaniu nieprzemakalnych butów.

Odwodnienia liniowe – to ci się przyda

Każdy właściciel jakiejś posesji – czy to domu, czy budynku usługowego stojącego w centrum miasta albo i innego miejsca publicznego, powinien dbać o zarządzany przez siebie teren. Ta troska to także martwienie się o to, czy przechodnie mogą komfortowo poruszać się po chodniku czy podjeździe podczas słotnej pogody. W dbaniu o tę kwestię pomagają im sprytne techniczne rozwiązania, które opracowano właśnie dlatego – żeby woda zabłąkana na brukowanym gruncie nie musiała być niczyim problemem.

Odwodnienia liniowe to specjalne systemy kanalizacyjne, które umieszcza się tuż pod powierzchnią gruntu. Są dedykowane wszystkim terenom, po których chodzimy i które otaczają należące do nas budynki. Warto wyprosić wodę deszczową z takich miejsc, żeby móc swobodnie i wygodnie stawiać kolejne kroki (na przykład w drodze z garażowego podjazdu do drzwi domu), ale też po to, żeby uchronić fundamenty przed niszczącym wpływem strumieni wody. Odwodnienia liniowe można opisać jako swego rodzaju podziemne labirynty – bo to przede wszystkim układy długich i wąskich korytek. Są one przykryte żeliwnymi kratkami, dlatego woda swobodnie wpływa do takiego kanału, a później spływa dalej, w jakieś wyznaczone miejsce (na przykład do zbiornika retencyjnego).

Ale wąskie i długie korytka to nie wszystko – w systemie odwodnień pojawiają się także studzienki, które przekierowują strumień do kolejnej części systemu, studzienki podrynnowe, które zbierają rwące potoki deszczówki spływającej z dachu i kierują je pod ziemię albo też wycieraczki do obuwia, które działają podobnie na progach budynków. Dobór i układ poszczególnych elementów to całkowicie indywidualna sprawa, bo system odwodnień planuje się w taki sposób, żeby jak najlepiej służył w konkretnym miejscu i w konkretnych okolicznościach. Z tego samego powodu trzeba się zdecydować na jeden z dostępnych rodzajów tworzyw – odwodnienia są produkowane z betonu, polimerobetonu albo materiałów sztucznych. Każdy typ sprawdzi się w innych realiach, a producenci mają w asortymencie pełny wachlarz dostępnych rozwiązań.

źródło: http://www.bielbet.pl/