Jak pomóc niemowlakowi w trakcie biegunki?

Biegunki u dziecka trudno uniknąć, ponieważ może mieć podłoże wirusowe, być efektem ząbkowania lub zatrucia pokarmowego. Przypadłość ta bywa niebezpieczna – u małego dziecka może szybko dojść do odwodnienia. Mimo tego, że biegunka u tak małego dziecka jest męcząca, to jej zadaniem jest pozbycie się toksyn z jelit, więc nie zawsze warto za wszelką cenę ja hamować.

Objawy biegunki

Im mniejsze dziecko, tym trudniej zauważyć, że męczy je biegunka. Malec karmiony piersią przecież oddaje nawet po kilkanaście stolców dziennie. Po czym więc poznać, że niemowlak zmaga się z biegunką? Pomoże tylko obserwacja – to my jako rodzice znamy nasze dziecko najlepiej. Jeśli zauważysz, że pieluszka częściej wymaga zmiany, zmienia się konsystencja, kolor czy zapach stolca, a Twoje dziecko jest marudne bardziej niż zwykle i ma stan podgorączkowy, to znak, że dzieje się coś niedobrego.

Leczenie biegunki u niemowlaka

Leczenie biegunki u niemowlaka zależy przede wszystkim od stanu, w jakim jest nasz maluch i jakie objawy dodatkowe towarzyszą rozwolnieniu. Jeżeli zauważysz pierwsze sygnały zwiastujące odwodnienie, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Odwodnienie jest bardzo groźne dla życia malutkiego dziecka.

Jakie są objawy odwodnienia? Tego na pewno nie przeoczysz:

  • apatia, rozdrażnienie,
  • zmniejszona elastyczność skóry,
  • wyschnięty język i usta,
  • płacz bez łez.

Jak zatem możemy pomóc naszemu maluchowi? Kiedy dziecko nie odmawia picia, to już połowa sukcesu. Jeżeli karmisz piersią, to przystawiaj malucha do niej jak najczęściej. Dzięki temu unikniesz odwodnienia dzidziusia. Podawaj maluszkowi probiotyki, które odbudowują florę bakteryjną jelit. Jeżeli maluch spożywa już stałe posiłki, możesz podać mu takie, które łagodząco wpływają na jelita i pomogą w zastopowaniu biegunki. Może to być mus z banana, gotowana marchewka czy jabłko, świetnie sprawdzi się też gotowana marchewka czy kleik ryżowy. Do picia można podać maluchowi herbatkę z czarnych jagód, która uszczelnia błonę śluzową jelit. Jeżeli dziecko nie ma apetytu i odmawia zjedzenia posiłku, nie zmuszaj go do tego. Najważniejsze jest nawadnianie. Podawaj maluchowi bardzo często wodę, najlepiej uzupełniona elektrolitami.

Jak dbać o pupę malucha w trakcie biegunki?

Biegunka u niemowlaka może się skończyć nieprzyjemnymi odparzeniami na pupie. Żeby temu zapobiec, bardzo często zmieniaj pieluszki. Przegotowaną wodą dokładnie przemywaj miejsca pod pieluszką, pupę smaruj natłuszczającym kremem lub maścią. Gdy nasilone objawy biegunki miną, warto „powietrzyć” pupkę niemowlaczka.