Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy – przepisy

przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy to problem wielu osób. Włosy przetłuszczone, to inaczej mówiąc włosy pokryte nadmierną ilością sebum – substancji wytwarzanej przez gruczoły łojowe. Sebum w normalnych ilościach jest niezbędne by móc utrzymać włosy i np. skórę twarzy w dobrej kondycji, lecz z wielu powodów gruczoły mogą zacząć wytwarzać go zbyt dużo, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Szybko przetłuszczające się włosy już na kilka godzin po umyciu mogą zacząć sklejać się w „strączki”. Są płaskie, brakuje im objętości i błyszczą się w nienaturalny sposób. Nic więc dziwnego w tym, że osoby dotknięte tą przypadłością starają się jej pozbyć.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przyczyny nadmiernego przetłuszczania się włosów mogą być bardzo różne. Jeśli ma się podwyższoną temperaturę, całe ciało się poci, to również gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać więcej sebum. Może ono wytwarzać się nadmiernie również z powodu trądziku na twarzy lub skórze głowy.

Szukając odpowiedniej metody na walkę z przetłuszczaniem się włosów, należy zastanowić się i sprawdzić z jakiego powodu nadmiar sebum jest produkowany. Może to być jedynie jednym z przejawów choroby, a wtedy naturalne metody zapobiegania przetłuszczaniu się włosów będą nieskuteczne. Schorzenie może być uwarunkowane genetycznie, wtedy co najwyżej można próbować zminimalizować efekt tłustych włosów, lecz bez leczenia u specjalisty nie da to trwałego efektu.  U osób w wielu nastoletnim często przetłuszczanie się włosów jest efektem zmian hormonalnych, co jest w pełni naturalne. Przyczyny mogą być też bardzo prozaiczne, jak na przykład źle dobrany szampon, niedokładne spłukanie go z włosów lub stosowanie preparatów o mocno chemicznym składzie.

Przeczytaj także:  Szampon polecany do codziennego mycia włosów tłustych

Domowe produkty, które pomagają w walce z przetłuszczaniem się włosów:

  • Skrobia kukurydziana – działa podobnie jak suchy szampon, pomaga usunąć nadmiar tłuszczu z włosów. Sprawdza się doraźnie, lecz nie pomaga w długoterminowym leczeniu przetłuszczania się włosów.
  • Glinka – ta sama którą stosuje się do maseczek na twarz! Glinka oczyszcza i napina skórę, a aplikowana na włosy pomaga walczyć z nadmiarem sebum. Wystarczy dodać łyżeczkę glinki – najlepiej białej lub niebieskiej, gdyż są one stosunkowo delikatne – do szamponu i delikatnie wmasować w skórę głowy oraz włosy.
  • Białko kurzego jajka – należy ubić białko na pianę, nałożyć na suchą skórę głowy i pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie umyć włosy szamponem jak zawsze.
  • Wcierka z cytryny – wyciśnięty sok z dwóch cytryn należy wetrzeć w skórę głowy i włosy, pozostawić na 10-15 minut a następnie spłukać chłodną lub letnią wodą. Nie należy stosować soku z cytryny jeśli posiada się problemy z łupieżem.
  • Ocet jabłkowy – należy połączyć 1/4 szklanki octu z ok 500 ml wody. Tak przygotowaną miksturę nakłada się na włosy po umyciu, a następnie po kilku minutach zmywa wodą.
  • Szampon z aloesem – do szklanki ulubionego szamponu należy dodać jedną łyżeczkę soku lub żelu aloesowego oraz jedną łyżkę soku z cytryny. Żel aloesowy można zrobić samemu w domu, wystarczy odciąć fragment rośliny, starannie go obrać, a następnie rozgnieść. Można również użyć żelu kupionego w drogerii lub aptece. Warto wybrać szampon o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie, bez silikonów. Nie musi być on przeciwłupieżowy, wystarczy zwykły oczyszczający.
  • Maska z drożdży – należy ciepłym mlekiem zalać ok 100 gramów rozgniecionych drożdży i mieszankę nałożyć na włosy na około pół godziny. Następnie spłukać i umyć włosy jak zawsze.
  • Soda oczyszczona – jej wszechstronne zastosowania dotyczą również włosów! Jedną łyżkę sody należy wymieszać z 2-3 łyżkami wody. Mieszanką należy umyć włosy, a następnie dokładnie ją spłukać.
  • Płukanka piwna – po dokładnym umyciu włosów szamponem, należy przepłukać je najzwyklejszym piwem. Ta metoda jest skuteczna, lecz pozostawia nieprzyjemny zapach, dlatego nie zaleca się robienia piwnych płukanek z rana.
  • Płukanka ziołowa – zioła, takie jak rumianek, pokrzywa, skrzyp polny itp. należy zerwać i zalać wrzątkiem – im mniej wody się naleje, tym przygotowany wywar będzie bardziej skondensowany. Po umyciu włosów normalnym szamponem należy przepłukać je ziołową mieszanką. Przygotowanie wywaru może być dość czasochłonne i niełatwe dla osób mieszkających w miastach, lecz ta w pełni naturalna metoda jest jedną z najbardziej skutecznych.
Przeczytaj także:  Co warto wiedzieć o szamponie do włosów kręconych?