Jakie standardy bytowe zapewniają prywatne domy opieki?

Opieka nad seniorami to temat, któremu nadal nie poświęca się wystarczającej uwagi. W efekcie takie miejsca jak domy pomocy społecznej nie pojawiają się za bardzo w debacie publicznej. Normalizacji procesu starzenia nie ułatwia również fakt, że w niektórych miejscach nadal domy opieki okryte są tabu. Wiele osób po prostu nie wie, jak wygląda życie seniora w takich prywatnych ośrodkach. Dziś przyglądamy się tej sprawie bliżej.

Całodobowa opieka dla osoby starszej – co to właściwie oznacza?

Przede wszystkim warto rozróżnić miejsca, które oferują całodobową opiekę opiekę nad seniorem (a więc ciągłą) od tych, proponujących opiekę częściową. W pierwszym przypadku senior spędza w takim miejscu cały czas, a więc wprowadza się do domu opieki. W drugiej sytuacji opieka ma charakter krótkoterminowy. Niektóre domy opieki, np. dom pomocy społecznej Magnolia, działający w Łaniewie, funkcjonują w obu tych trybach.

To, co odróżnia od siebie poszczególne ośrodki, to również zakres opieki. W prywatnych domach seniorzy mogą liczyć na to, że o ich zdrowie i samopoczucie psychiczne zadba wyspecjalizowana kadra. Najczęściej więc oznacza to, że zapewnione są m.in.:

  • zajęcia grupowe oraz pomoc w codziennych zadaniach
    Opieka nad seniorem obejmuje m.in. zorganizowanie czasu wolnego starszej osoby. Często zajęcia organizowane w grupie są dobrym sposobem na integrację, ćwiczenie pamięci czy poprawę samopoczucia.
  • opieka zdrowotna
    Osoby w podeszłym wieku przeważnie zmagają się z różnorodnymi dolegliwościami i chorobami. Osoby zatrudnione w domu opieki muszą być dobrze przeszkolone, mieć doskonałą wiedzę na temat stanu zdrowotnego każdego z seniorów i dbać o to, żeby przyjmowali oni swoje leki. Oczywiście osoby mieszkające w takich miejscach, mogą liczyć również na kontrole lekarskie.
  • rehabilitacja
    Część ośrodków posiada specjalne sale, wyposażone w odpowiedni sprzęt. Wykwalifikowani rehabilitanci są w stanie dobrać ćwiczenia, które będą optymalne dla konkretnego seniora, czyli odpowiadające jego sytuacji zdrowotnej i kondycji.

Jak w praktyce wygląda prywatny dom opieki?

Żeby dom opieki mógł spełniać wszystkie wspomniane wcześniej funkcje, musi być dostosowany do potrzeb seniorów od kątem konstrukcji. Brak schodów, niebezpiecznych przedmiotów oraz brak innych barier, utrudniających poruszanie się seniora to oczywiście podstawa. Oprócz tego liczy się też estetyka pomieszczeń oraz to, czy są one komfortowo wyposażone.

W prywatnych domach opieki spotkamy się przeważnie z częścią wspólną, w której seniorzy mogą spędzać czas z innymi osobami lub brać udział w zajęciach, oraz z częścią sypialnianą. Wszystkie te pomieszczenia muszą być urządzone w taki sposób, aby pozwalały seniorowi poczuć się komfortowo. W profesjonalnych rzetelnych miejscach na atmosferę domu składają się: przytulne wnętrza, empatyczni, przyjaźni opiekunowie, smaczne posiłki, angażujące formy spędzania czasu wolnego oraz kompleksowa, profesjonalna troska o zdrowie seniora.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]