Dieta koktajlowa cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród kobiet, ale i mężczyzn. Coraz chętniej stosowana jest w szczególności latem, kiedy mamy niemalże nieograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców. W założeniu ma ona nie tylko pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale i oczyścić organizm, odpowiednio go nawodnić i zregenerować. Na czym polega dieta koktajlowa i czy rzeczywiście przynosi oczekiwane efekty?
Zasady diety koktajlowej
Przechodząc na dietę koktajlową trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, które nie tylko mają nam pomóc zgubić kilogramy, ale i nie pozwolić, aby dieta przyniosła negatywne efekty dla naszego zdrowia. Dietę powinno stosować się w trzech etapach. W pierwszym etapie na śniadanie, obiad i kolacje spożywamy koktajle według określonego schematu:
- koktajl biały oparty na nabiale (mleku, jogurtach) oraz warzywach czy owocach serwowany jest na śniadanie,
- koktajl czerwony, obfitujący w owoce (truskawki, czereśnie, maliny, wiśnie i inne) oraz warzywa czerwone spożywamy na obiad,
- koktajl zielony, skomponowany z zielonych warzyw pijemy na kolację.
Podczas pierwszego etapu diety koktajlowej należy spożywać również dwie lekkie przekąski tak, aby w sumie w ciągu dnia zjeść pięć posiłków. Przekąski powinny zawierać maksymalnie 200 kalorii. Drugi etap diety koktajlowej zakłada spożywanie białego koktajlu na śniadanie i zielonego na kolację. Na obiad polecane jest mięso, warzywa, czy sałatka. W ciągu dnia w dalszym ciągu spożywamy dwie przekąski. Trzeci etap diety koktajlowej oznacza, że koktajl wypijany powinien być jedynie na śniadanie, natomiast obiad i kolację jemy zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania.
Zalety diety koktajlowej
Dieta koktajlowa pomaga przede wszystkim oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. Służy temu przede wszystkim pierwszy etap diety, kiedy to w ramach głównych posiłków w ciągu dnia spożywamy koktajle. Kolejne etapy polegają już nie na oczyszczaniu, a niejako na nauce zdrowego odżywiania tak, aby oczyszczony organizm nie doznał szoku przechodząc na normalne posiłki. Inne zalety diety koktajlowej to:
- nauka jedzenia warzyw i owoców – wbrew pozorom wiele osób nadal ma problem ze spożywaniem pięciu porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Dieta koktajlowa jest na nich oparta, dlatego uczy dobrych nawyków,
- dieta jest mało wymagająca – do przygotowania koktajli wystarczy blender,
- błonnik zawarty w warzywach i owocach daje uczucie sytości,
- dieta nie jest monotonna.
Dieta koktajlowa – przeciwwskazania
Pamiętajmy, że dieta koktajlowa, jak zresztą każda, nie jest dla wszystkich. Unikać powinny jej przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią – dieta dostarczyłaby im zbyt małej ilości potrzebnych kalorii. Dodatkowo osoby, które muszą stosować specjalistyczne diety, nie powinny przechodzić na dietę koktajlową. Wszelkie choroby wymagające specjalistycznego odżywiania wykluczają dietę koktajlową. Nie zaleca się jej osobom, które chorują na cukrzycę.
Dieta koktajlowa – czy rzeczywiście jest skuteczna?
Zasady diety koktajlowej są na tyle proste, a posiłki na tyle sycące, że w wielu z nas rodzi się pytanie, czy rzeczywiście przynosi ona oczekiwane efekty? Jej twórca, Harley Pasternak zakłada, że na diecie można schudnąć około 2,5-3 kg w ciągu 15 dni. Nie jest to żadna spektakularna utrata wagi, jednak przeprowadzona jest ona w zdrowy dla organizmu sposób, co jest niewątpliwą zaletą tej diety. Dodatkowo duża ilość błonnika zawarta w koktajlach pozwala na oczyszczenie jelit, co reguluje ich pracę i poprawia samopoczucie. W skuteczny sposób uczy ona regularności spożywania posiłków i dbania o ich jakość.
Dieta koktajlowa cieszy się coraz większym powodzeniem, dlatego też warto spróbować jej na własnej skórze. Zasady diety są na tyle proste, że nawet zapracowane osoby znajdą czas na przygotowanie posiłków. Dodatkowo dieta koktajlowa może być stosowana również zimą – wtedy bazę do koktajli mogą stanowić owoce i warzywa dostępne w sklepach lub mrożone, które również dostarczają niezbędnych składników odżywczych.