Co warto wiedzieć, kupując perfumy?

Perfumy to wspaniały prezent dla kogoś lub dla siebie. Doskonale poprawiają nastrój, podnoszą samoocenę i roztaczają piękną, zapachową aurę. Co warto wiedzieć, kupując perfumy? Jaka jest ich historia i czym wyróżniają się różne nuty zapachowe?

Historia powstania perfum

Historia perfum sięga aż do czasów prehistorycznych. Pierwsze próby pozyskania zapachu odbywały się dzięki dymowi i stąd też pochodzi nazwa perfumy. Tworzą ją dwa łacińskie słowa, czyli „per” znaczące „przez” oraz „fumare” oznaczające „dymić”.

Tradycje perfumeryjne kontynuowali Starożytni Egipcjanie, którzy stosowali oleje, balsamy oraz kadzidła w celu uzyskania danego zapachu. Wspomagali się też żywicą, mirrą oraz esencjami z kwiatów. Następnie zapachami zainteresowali się też Starożytni Grecy używający perfum w czasie igrzysk czy też Starożytni Rzymianie wykorzystujący tłuste oleje i pomady do rytuałów przed i po korzystaniu z łaźni.

Pierwsze perfumy powstały w XIV wieku na Węgrzech i była to woda na bazie rozmarynu i lawendy. Dała ona podstawy do powstania późniejszej wody kolońskiej, której premiera odbyła się w XVIII wieku w Kolonii. Natomiast za stolicę perfumiarstwa uważa się niewielkie miasteczko we Francji o nazwie Grasse, w którym w XIX wieku powstała pierwsza destylarnia. Istnieje zresztą do dziś, a powstające tam zapachy to klasyka gatunku.

Czym różni się woda perfumowa od perfum?

Perfumy różnią się od siebie ze względu na stężenie olejków zapachowych. Składniki zapachowe, olejki i esencje są rozpuszczane w mieszaninie wody z etanolem, co pozwala zapachowi łączyć się ze skórą. Gdy alkohol wyparuje, wówczas kompozycja zapachowa nabiera charakteru i wyrazistości.

Najlżejszą odmianą zapachu jest woda odświeżająca zwana też Eau Fraîche. Nazywana jest także mgiełką i posiada 3% składników aromatycznych, które są rozpuszczone w wodzie. Kolejna pod względem zawartości składników aromatycznych jest woda kolońska i zawiera ich od 3 do 8%. Kolejnym rodzajem jest woda toaletowa (Eau de Toilette), której zapach utrzymuje się na skórze około 4 godzin. Ma między 5 a 10% składników aromatycznych i często jest to rozcieńczona woda perfumowana. Następnym rodzajem jest wspomniana właśnie woda perfumowana, która zawiera między 15 a 20% składników aromatycznych. I wreszcie perfumy – najbardziej ekskluzywne ze wszystkich rodzajów. Zawierają od 15 do 40% składników aromatycznych, cechują się niesamowitą intensywnością i trwałością, przez co nie należy przesadzać z ich ilością.

Szukasz perfum, które będą wyróżniać się nie tylko trwałością, ale i nietuzinkową kompozycją zapachową? Sprawdź ofertę perfum niszowych, w tym marki Nobile 1942: https://amisell.pl/marki-niszowe/nobile-1942/. Zawierają one wysokiej jakości olejki eteryczne, które pozyskuje się w procesie moczenia, filtracji i destylacji. Ze względu na naturalny charakter wszystkich czynności czas produkcji jest dłuższy, ale jakość produktu wynagradza oczekiwanie.

Co warto wiedzieć o nutach zapachowych?

Każdy zapach składa się z zestawu trzech nut, które wspólnie tworzą harmonijną całość. Każda z nut ma inne właściwości i inną rolę do spełnienia. Nuty głowy odpowiadają za pierwszy odbiór perfum. Są mocne, ale też szybko się ulatniają. Często to nuty ziołowe lub cytrusowe. Kolejne są nuty serca, które utrzymują się na skórze przez wiele godzin. Często mają zapach owoców, kwiatów, drzew lub aromatów korzennych. I na koniec baza – czyli tło całej kompozycji. To często ciężkie nuty, które potrzebują czasu, by całkowicie się rozwinąć. Zazwyczaj baza to nuty drzewne, bursztyn lub piżmo.

Jakie są rodziny zapachowe?

Zapachy dzielą się na rodziny zróżnicowane ze względu na motyw przewodni. Zapachy cytrusowe są pozyskiwane np. z cytryny czy pomarańczy, a typowe nuty cytrusowe to bergamotka, cytryna czy też grejpfrut. Kolejną grupą są nuty kwiatowe, to rodzina najbardziej obszerna. Można do niej zaliczyć np. różę, lawendę, jaśmin oraz konwalię. Rodzina paprociowa pojawia się w męskich flakonach, a wśród jej nut można znaleźć między innymi ylang-ylang, pelargonię czy bergamotkę. Rodzina szyprowa to natomiast mech dębowy, bergamotka lub neroli. Rodzina drzewna obejmuje cedr, drzewo sandałowe czy też sosnę. Wśród nut orientalnych należącej do tej rodziny warto wspomnieć o bursztynie, piżmie, cynamonie czy też wanilii. I wreszcie rodzina skórzana, a w niej znaleźć można miód, tytoń czy też dym.