Kiedy warto kupować rzeczy w lombardzie?

Poszukiwacze okazji cenowych bardzo lubią zaglądać do lombardów, bo właśnie w takich miejscach można za bezcen nabyć ciekawe rzeczy o unikalnej wartości. Do lombardów trafiają jednak nie tylko te rzadko spotykane towary, ale i przedmioty codziennego użytku, tyle że z drugiej ręki. Czy lombard jest pod tym względem dobrym miejscem na robienie zakupów?

O ile tańszy jest lombard?

W lombardzie na pewno zapłacimy mniej niż w sklepie, gdzie sprzedawane są rzeczy fabrycznie nowe. Lombardowa cena jest przynajmniej o kilkanaście procent niższa, a dokładna wysokość stawki zależy od wielu czynników – liczy się co to za przedmiot, ilu miał wcześniej właścicieli, jaki jest jego wiek, czy posiada wady oraz bardzo widoczne ślady użytkowania. Lombard zawsze wycenia towar indywidualnie, dlatego stawki w poszczególnych placówkach będą się różnić między sobą.

Czasami, choć jest to raczej rzadka praktyka, lombard dopuszcza możliwość negocjowania ceny – jest to możliwe głównie w przypadku towaru, który już długo leży na wystawie i nie ma na niego chętnych. Najczęściej jednak podana przez lombard cena jest tą ostateczną.

Sprawdzona jakość

W przeciwieństwie do nowych towarów, rzeczy z drugiej ręki są obarczone pewnym ryzykiem, dlatego tak istotne jest, gdzie zamierzamy dokonać transakcji. Miejsca takie jak Lombard Expres dbają o swoją renomę, dlatego nie przyjmują rzeczy niepewnego pochodzenia oraz kiepskiej jakości. To bardzo ważne chociażby w przypadku popularnej elektroniki – przynoszone do lombardu smartfony albo laptopy są dokładnie sprawdzane i raczej się nie zdarza, by do sprzedaży trafił przedmiot niesprawny i mocno zniszczony. Ewentualne wady są podawane w opisie towaru, więc klient z góry wie, czego się może po danym przedmiocie spodziewać.

Prostsza transakcja

Transakcja w lombardzie jest mniej problematyczna niż zakup używanej rzeczy od prywatnej osoby, do tego częściej można liczyć na atrakcyjne stawki. Lombard to legalna działalność gospodarcza i pod wieloma względami przypomina standardowy sklep – nabywca otrzymuje dokument zakupu oraz gwarancję, że wybrany przedmiot jest taki, jak w opisie oferty. Zakupy w lombardzie można reklamować, a transakcje online podlegają zwrotom, co z punktu widzenia klienta jest bardzo wygodne.