Jak wyczyścić złoty pierścionek z serduszkiem? 2 sprawdzone sposoby

Złota i srebrna biżuteria nie wymaga częstego czyszczenia, jednak aby zachowała ona swój blask na lata, od czasu do czasu warto poddać ją zabiegom pielęgnacyjnym. Złoty pierścionek z serduszkiem, srebrny łańcuszek czy kolczyki można wyczyścić zarówno domowymi sposobami, jak i przy użyciu gotowych, specjalistycznych preparatów.

  1. Jak dbać o pierścionek ażurowy?
  2. Pierścionek z serduszkiem – czyszczenie za pomocą profesjonalnych środków

Na powierzchni metali szlachetnych zachodzą reakcje chemiczne, na skutek których biżuteria traci swój połysk. W łatwy sposób można go jednak przywrócić.

Jak dbać o pierścionek ażurowy?

Czyszczenie złotej lub srebrnej biżuterii nie jest trudne. Jeśli robi się to regularnie, w pełni wystarczą domowe sposoby pielęgnacji, wykorzystujące czyszczącą siłę octu, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia czy pasty do zębów. Złoty pierścionek ażurowy, kolczyki czy innego rodzaju biżuterię z metalu szlachetnego można po prostu wyprać w pralce. Trzeba jednak odpowiednio ją zabezpieczyć, np. włożyć do nogawki rajstop lub specjalnego woreczka o drobnych oczkach. Wiele osób obawia się zniszczenia nie tylko biżuterii, ale również pralki, dlatego preferują inne sposoby, np. czyszczenie biżuterii pastą do zębów i szczoteczką lub „kąpiel” w mieszance wody, octu i sody oczyszczonej. Złote elementy można posmarować sokiem z cebuli, pozostawić na kilka godzin, a następnie dokładnie wypolerować. W przypadku srebra sprawdzi się mycie w ciepłej wodzie z mydłem i amoniakiem lub sokiem z cytryny.

Podczas czyszczenia uwagę warto zwrócić na kamienie szlachetne. Elementy biżuterii, które posiadają ich sporo, jak np. pierścionek korona, wymagają specjalnej troski. Brylanty, rubiny czy szafiry można namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła, wyczyścić miękką ściereczką, wypłukać i wypolerować. Znacznie więcej uwagi potrzebują naturalne perły. Podczas codziennego użytkowania trzeba pamiętać, aby nie spryskać ich perfumami lub lakierem do włosów, a jeśli tak się stanie, perły trzeba od razu wytrzeć. Naturalnych pereł lepiej nie czyścić samemu – znacznie bezpieczniej będzie oddać je do czyszczenia do profesjonalnej firmy, zajmującej się renowacją biżuterii.

Pierścionek z serduszkiem – czyszczenie za pomocą profesjonalnych środków

Chcąc uniknąć samodzielnego dobierania metody czyszczenia do rodzaju biżuterii, można zainwestować w profesjonalne środki, dedykowane biżuterii złotej, srebrnej lub z innego metalu szlachetnego. Gama tych środków jest bardzo szeroka i obejmuje m.in. zarówno pasty polerskie, jak i płyny do czyszczenia. W tym przypadku trzeba jednak uważać na kamienie szlachetne, ponieważ niektóre preparaty mogą prowadzić do zniszczenia ich powierzchni, zmatowienia, a nawet zarysowania. Zatem, chcąc wyczyścić pierścionek z serduszkiem z białego lub żółtego złota i z dodatkiem brylantów, lepiej zrezygnować z preparatów do kąpieli na rzecz środków do polerowania.

Pierścionek trzy szafiry from GOLD MONEY on Vimeo.

Profesjonalne, gotowe środki do czyszczenia biżuterii, są zwykle dedykowane konkretnym rodzajom metali. Trzeba więc uważać, aby preparatem do srebra nie czyścić złota lub odwrotnie. Środki te powinny być stosunkowo łagodne i pozbawione granulek, które mogłyby uszkodzić powierzchnię biżuterii.

Inwestując w biżuterię, jaką w swojej ofercie posiada jubiler GOLD MONEY, nie trzeba się martwić o jakość czy wygląd zarówno kamieni, jak i ich oprawy. Te wyroby zachowają swój blask na wiele lat, a ich regularne czyszczenie za pomocą jednego z powyższych sposobów pozwoli cieszyć się pięknym wyglądem o wiele dłużej.