Maseczka na włosy z jajek
Jajka to jeden z popularniejszych składników naturalnych szamponów i odżywek do włosów. Można również stosować je bezpośrednio na włosy, lub przygotowywać na ich podstawie domowe maski. Co sprawia, że ten składnik jest aż tak popularny w pielęgnacji?
W składzie jajek znajduje się:
- białko – nawilża włosy, zapobiega łamaniu się włosów, oraz dodaje im objętości
- żółtko – poprawia kondycję włosów, jest naturalnym emulgatorem, czyli pomaga wiązać inne składniki maseczki w taki sposób, aby tworzyły gładką konsystencję.
- siarka i kwas foliowy – łagodzą łupież
- lecytyna – wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu
Do pielęgnacji jakich włosów najlepiej sprawdzają się maseczki z jajek?
Ze względu na regenerujące działanie białka, maseczkę zrobioną na bazie jajek można stosować na każdy typ włosa. Najbardziej spektakularne efekty widoczne będą na zniszczonych, przesuszonych włosach. W zależności od posiadanego typu włosa, można dobierać inne składniki, modyfikować proporcje przepisów, oraz zmieniać czas trzymania maseczki na włosach. Dla krótkich włosów, lub gdy chce się zastosować maskę jedynie na końcówki lub skórę głowy wystarczy jedno jajko, zaś dla pokrycia całości długich włosów trzeba sięgnąć po dwa, lub nawet trzy jajka. Nie każde włosy dobrze przyjmą jajka nakładane na sucho, dlatego zaleca się delikatnie zwilżyć włosy przed pierwszymi eksperymentami z jajecznymi maskami, aby nie mieć później problemów z usunięciem maseczki z włosów, a jeśli okaże się to bezproblemowe – można zacząć nakładanie maski na sucho. Zwilżone włosy otwierają swoje łuski, dlatego wartości odżywcze lepiej wnikają do środka włosa.
Przykładowe maseczki do włosów na bazie jajek
Dla włosów suchych:
- 1 lub 2 jajka (w zależności od długości włosów)
- 1 duży banan
- pół szklanki mleka
Banana należy zblendować lub pokroić na kawałki i starannie rozgnieść widelcem. Dodać resztę składników i wymieszać w misce. Nakładać na suche lub lekko zwilżone włosy, przed umyciem ich szamponem. Zawinąć w ręcznik lub czepek kąpielowy i pozostawić na ok 20 minut. Po tym czasie maskę należy zmyć chłodną wodą, oraz umyć szamponem.
Dla włosów zniszczonych:
- 1 lub 2 jajka (w zależności od długości włosów)
- 1 łyżka dowolnego oleju lub oliwy z oliwek
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- pół łyżki miodu
- połowa awokado
Awokado należy obrać rozgnieść widelcem. Dodać resztę składników, wymieszać. Jeśli maseczka wyjdzie zbyt gęsta można dodać łyżkę wody. Przed nałożeniem na włosy należy umyć je szamponem, delikatnie wytrzeć ręcznikiem. Nałożyć maseczkę na całe włosy i pozostawić maksymalnie na pół godziny. Po tym czasie zmyć chłodną wodą i ponownie umyć włosy szamponem.
Dla włosów przetłuszczających się:
- 1 lub 2 jajka
- łyżka soku z cytryny
Składniki należy połączyć i dokładnie wymieszać. Nakładać na skórę głowy i pozostawić na około 20 minut. Jeśli posiada się przesuszone końcówki lub tendencję do łupieżu, lepiej unikać soku z cytryny, gdyż może dodatkowo wysuszyć skórę głowy.
Na porost włosów:
- 1 lub 2 jajka (w zależności od długości włosów)
- 2 łyżki dowolnego oleju lub oliwy z oliwek
Jajka roztrzepać ubijaczką lub widelcem i dodać olej lub oliwę. Mieszać tak długo, aż oba składniki się połączą. Umyć włosy szamponem, a następnie na wilgotne włosy nałożyć maskę i trzymać około 10 minut. Zmyj chłodną wodą i ponownie umyj szamponem.
Na wypadanie włosów:
- 1 jajko
- 1 łyżeczka oleju rycynowego
Składniki należy wymieszać i nakładać bezpośrednio na suche włosy. Zmyć po około 15 minutach. Olej rycynowy może być trudny do zmycia z włosów jedynie za pomocą szamponu, dlatego zaleca się najpierw umycie włosów odżywką, a dopiero następnie szamponem. Maseczki z olejem rycynowym nie zaleca się do stosowania na przesuszone włosy lub gdy na skórze głowy występuje łupież. Olej rycynowy może delikatnie przyciemniać włosy, dlatego blondynkom zaleca się dodanie kilku kropli soku z cytryny do gotowej maseczki, przez zaaplikowaniem jej na włosy.
Należy pamiętać, by jajka i maseczki jajeczne zmywać z włosów zawsze zimną lub letnią wodą. Pod wpływem ciepła białko może się ściąć, a na włosach powstanie trudna do usunięcia jajecznica. Maseczka z jajek nie powinna być stosowana przy każdym myciu włosów. Aplikowana raz na tydzień lub dwa absolutnie wystarczy, aby pozytywne efekty jej działania były widoczne gołym okiem.