Wypadanie włosów a tarczyca – co to oznacza?

wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem powszechny, który może mieć wiele przyczyn. Zdarza się, że dzieje się to przy obecności chorób autoimmunologicznych. Tarczyca, a wypadanie włosów są niestety bardzo często powiązane ze sobą zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Pada wtedy ważne pytanie: jak zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy? Radzenie sobie z problemem tego typu może nie być łatwe, dlatego warto zapoznać się z możliwościami i podjąć odpowiednią decyzję. W obecnych czasach zaburzenia hormonalne stały się powszechnym problemem wielu osób. Dokładniej zaburzenia te obejmują zakłóconą równowagę hormonów w organizmie, co prowadzić może do takich dolegliwości jak wahania nastrojów i wagi, nieregularnego cyklu miesiączkowego, a także zmian skórnych, w tym nadmiernego wypadania włosów. Przyczyny zaburzeń hormonalnych mogą być różne.

Możliwe przyczyny wypadania włosów 

Zaburzenia hormonalne mogą być wynikiem:

  • chorób narządów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie danego hormonu,
  • dojrzewania,
  • menopauzy,
  • nieodpowiedniej diety,
  • niezdrowego trybu życia,
  • stresu.

W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych należy udać się do lekarza endokrynologa, który będzie w stanie zdiagnozować problem, a także zaproponować możliwe metody leczenia. Jeśli stan włosów jest objawem, który martwi nas najbardziej można umówić się także na wizytę do trychologa, który oceni zdrowie włosów, wykona dokładne badanie włosów oraz cebulek, a także wskaże, która terapia będzie najbardziej odpowiednia. Jeśli zachodzi potrzeba profesjonalnego zadbania o włosy, szczególnie w przypadku ich nadmiernego wypadania warto zapoznać się z ofertą na stronie Medmix.pl. Gdy poziom hormonów tarczycy jest prawidłowy, nie ma on większego wpływu na włosy. Wypadanie włosów zaczyna robić się uciążliwe, gdy następuje zaburzenie pracy tarczycy. Niekorzystne działanie zarówno zbyt wysokiego poziomu hormonów tarczycy, jak i zbyt niskiego może odbijać się negatywnie na kondycji włosów, doprowadzając do osłabienia ich cebulek, a to natomiast prowadzi do wypadania włosów. Aby włosy zachowały swoją zdrowotność, potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, dzięki którym mogą nastąpić biochemiczne procesy budulcowe. W przypadku zaburzeń hormonalnych może dojść do niedostarczenia wystarczającej ilości składników do włosa, co znacznie go osłabia i doprowadza do jego wypadnięcia. Należy wtedy zastanowić się jak zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy.

Przeczytaj także:  Maseczki na włosy z jajek - stare i skuteczne przepisy

Tarczyca a wypadanie włosów – główne przyczyny

Aby sprawdzić, czy przyczyną wypadania włosów jest problem z tarczycą należy wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne obejmujące sprawdzenie ilości hormonu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, wydzielanego przez przysadkę mózgową w celu zarządzania produkcją hormonów tarczycy T3 i T4. Na zaburzenia związane z nieprawidłowym działaniem tarczycy cierpi coraz większa ilość ludzi. Objawy jednak nie zawsze pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie zaburzeń hormonalnych. Tarczyca a wypadanie włosów mogą być powiązane ze sobą i powinny być pierwszym ostrzeżeniem, po którym należy udać się do lekarza. Kobiety są w większym stopniu narażone na zaburzenia pracy tarczycy, chorują bowiem 10 razy częściej niż mężczyźni. Nadczynność i niedoczynność tarczycy objawiają się różnie więc łatwo zdiagnozować, z którym typem zaburzenia ma się do czynienia. W obydwu jednak przypadkach dochodzi do problemów w obrębie skóry i włosów.

Jak tarczyca wpływa na włosy

Łysienie telogenowe występujące właśnie przy zaburzeniach tarczycy objawia się intensywną utratą włosów, która widoczna jest głównie w części szczytowej. W przypadku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy wystąpić może również łysienie plackowate. Problemy z tarczycą prowadzą do niewystarczającego dostarczenia witamin i minerałów, przez co włosy są szorstkie, suche i łamliwe. Jeśli oprócz nadmiernego wypadania włosów zauważamy także zaburzenia snu, obniżoną koncentrację, apatię oraz problemy z nadwagą może to oznaczać niedoczynność tarczycy. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę wstąpienie choroby Hashimoto. W tym przypadku układ immunologiczny atakuje tarczyce, uznając ją za patogen. Jednym z pierwszych objawów choroby Hashimoto jest właśnie wypadanie włosów, dlatego, jeśli zauważymy ten objaw, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu zbadania problemu.

Przeczytaj także:  Ombre blond - wszystko, co warto wiedzieć na temat tej fryzury?

Jak zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy?

Gdy wypadanie włosów staje się wyjątkowo uciążliwe, zaczynamy szukać sposobu jak zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy. Warto zwrócić uwagę na klinikę Medmix gdzie każdy pacjent traktowany jest w sposób indywidulany. Dobierany zostaje odpowiedni sposób leczenia, biorąc pod uwagę stan włosów i rodzaj łysienia. Duża różnorodność metod leczenia pozwala na zastosowanie zarówno zabiegów trychologicznych, jak i również zabiegów z zakresu medycyny włosa, takich jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym oraz peptydami. W klinice zakupić można również szampony i preparaty, dzięki którym można będzie podtrzymać efekty terapii gabinetowej w domu. Leczenie wypadania włosów w przypadku zaburzeń tarczycy jest procesem złożonym, jednak przy odpowiednio dobranych zabiegach wszystko może wrócić do normy.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]