Urządzenia laboratoryjne – jak oszacować ich jakość?

Sprawność laboratorium jest w równym stopniu uzależniona od profesjonalizmu pracujących w nim osób, jak i jakości wyposażenia, jakie się w tym miejscu użytkuje. Nie jest tajemnicą, że każde urządzenie laboratoryjne musi spełniać wyjątkowo wysokie standardy techniczne – znacznie wyższe od tego, z czym można spotkać się w przypadku większości branż. Z uwagi do dość dużą złożoność tych sprzętów, a także szeroki zakres ich specjalizacji, dobór odpowiedniej aparatury może okazać się niemałym wyzwaniem sam w sobie – wyzwaniem, któremu osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie laboratorium będą musiały w jakiś sposób sprostać.

Jak w takim razie podjąć decyzję? Nie ma uniwersalnej formuły na to, w jaki sposób dobrać sprzęt do laboratorium – poszczególne urządzenia trzeba dobrać do konkretnej branży i specjalizacji takiego miejsca pracy. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość, którą takie urządzenie laboratoryjne powinno się wyróżniać. Istotne jest to, aby była to aparatura wykonana zgodnie z właściwymi standardami, spełniając wymagane przy tej pracy atesty.

Czym cechuje się wysokiej klasy urządzenie laboratoryjne?

Robiąc zakupy, aby uzupełnić wyposażenie laboratorium, trzeba wykazać się dobrą analizą rynku. Pierwszy krok to odszukanie zaufanego, renomowanego sprzedawcy, który jest w stanie zapewnić sprzęt z górnej półki, za który nie trzeba będzie przepłacać. Dobrym przykładem takiego sklepu jest choćby Equimed – zobacz więcej: http://www.equimed.com.pl/, który cieszy się sporym gronem zadowolonych klientów. Nawet jeśli trafiło się jednak na sprzedawcę idealnego, to zakupy nadal muszą być wykonywane z głową – trzeba zawsze dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego urządzenia, jego parametrami technicznymi, marką oraz, rzecz jasna, ceną.

Nawet jeśli oferta danego sklepu jest wyjątkowo rozbudowana, to kwestii tej nie powinno się bagatelizować. Wszystkie istotne dane zazwyczaj przedstawione są tuż pod wybranym artykułem. Z reguły przyjmuje się, że urządzenie laboratoryjne z górnej półki cechuje się:

  • wykorzystaniem wyłącznie wysokiej jakości, atestowanych materiałów,
  • solidną i niezawodną konstrukcją, która zapewnia wymagane bezpieczeństwo,
  • dużym naciskiem na funkcjonalną formę i dobre przystosowanie do pracy w laboratorium,
  • precyzyjnością, o której mogą potwierdzić certyfikaty producenta.

Przy odrobinie cierpliwości i zdrowego rozsądku nie powinno się mieć szczególnych problemów z odszukaniem ofert, które okażą się zadowalające. Główna zasada jest taka, aby nie dokonywać pochopnych decyzji i nie robić zakupów w pośpiechu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]