Ile kosztuje odbudowa zęba?

Czasami jedyną szansą na uratowanie zęba czy odzyskanie dawnego uśmiechu jest odbudowa. To zabieg, który można wykonać na wiele sposobów i przy użyciu bardzo różnych materiałów. Jego cena zależy zaś od kilku czynników m.in. lokalizacji gabinetu, usług gabinetu, metody leczenia i stanu zęba.

Czym jest odbudowa zęba?

Odbudowa zęba to zabieg, który wykonujemy w celu odbudowy uszkodzonego zęba lub poprawy jego wyglądu. Najczęściej jest wykonywany po przebytym leczeniu próchnicy lub leczeniu kanałowym. Wówczas konieczna jest duża ingerencja w koronę zęba, przez co należy wykonać jej odbudowę. Zabieg ten jest również niezbędny, kiedy nie można zęba zaplombować, bo korona jest zbyt uszkodzona. Niekiedy wskazaniem są również względy estetyczne np. ukruszony ząb.

Cena odbudowy zęba

Koszt odbudowy zęba zależy od wielu czynników. Jest to np. rodzaj wypełnienia. Do niewielkich uszkodzeń wystarczy wypełnienia z glass-jonomeru oraz kompozytu na wierzchnią warstwę. Do większych ubytków wykorzystuje się zaś bardzo trwałe włókno szklane, które jest niestety droższe. Analogicznie koszty różnią się też od tego, czy odbudowa jest wykonywana po leczeniu kanałowym, czy np. tylko w ramach stomatologii zachowawczej.

A to nie wszystko, bo na cenę wpływają też usług świadczone przez gabinet. Nie wszystkie miejsca są w stanie wykonać każdy rodzaj odbudowy, a do zabiegu wykorzystywane są też różne technologie. Co więcej, na ceną ma wpływ również lokalizacja gabinetu. Nieco inne cenniki zobaczymy, wpisując do wyszukiwarki „odbudowa zęba cena Warszawa” i inne, wpisując nazwę małej miejscowości. Trzeba się też liczyć z tym, że niższa cena często oznacza też mniejsze możliwości.

Zazwyczaj cena odbudowy zęba waha się między 120 zł a 300 zł. Niemniej, zabieg ten wykonujemy jedynie na zdrowym zębie. Oznacza to, że rzadko kiedy całe leczenie można zamknąć w takim koszcie. Zazwyczaj – zależnie od problemów i wcześniejszego leczenia – trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Niektóre metody odbudowy są też refundowane przez NFZ.

Zalety odbudowy zęba

Chociaż koszt odbudowy zęba może zniechęcać, należy podkreślić, że zabieg ten ma ważne zalety. W niektórych przypadkach jest też po prostu koniecznością. To trwałe zabezpieczenie korony przed uszkodzeniami i próchnicą. Zazwyczaj utrzymuje się co najmniej 5 lat (zależnie od użytego materiału oraz higieny jamy ustnej). Dodatkowo bardzo często jest to jedyny sposób na przywrócenie zębowi pierwotnego wyglądu. Ważne są więc także zalety wynikające z estetyki. Dzięki odbudowie uzębienie prezentuje się lepiej i nierzadko jest też bardziej odporne na przebarwienia.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]